Choroba uchyłkowa jelit. Wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Uchyłkowatość jelita grubego to choroba cywilizacji zachodnich, a zwłaszcza mieszkańców Europy. Czy wiesz, że w krajach rozwiniętych dotkniętych nią jest odpowiednio: 5 proc. populacji w wieku 40 lat, 30 proc. populacji w wieku 60 lat oraz 50-65 proc. populacji w wieku 80 lat? Dowiedziono, że choroba uchyłkowa przydarza się zwykle osobom, których dieta jest uboga w błonnik pokarmowy, owoce, warzywa i zboża. Ze względu na stosunkowo częste występowanie, warto wiedzieć, czym jest choroba uchyłkowa jelit, jakie daje objawy i jak przebiega jej leczenie.

Uchyłkowatość a choroba uchyłkowa

Bardzo częstym błędem jest mylenie uchyłkowatości z chorobą uchyłkową, to nie są te same choroby. Uchyłkowatość to występowanie uchyłków (mają kształt kieszonek) w przewodzie pokarmowym, najczęściej w jelicie grubym, która została potwierdzona w badaniach obrazowych, ale pacjent nie odczuwa żadnych objawów z tym związanych. Z kolei o chorobie uchyłkowej mówi się, gdy występują objawy kliniczne (10 proc. przypadków). W młodym wieku ta przypadłość dotyka zwykle mężczyzn zmagających się z otyłością. Natomiast w starszym wieku z jednakową częstością chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni. 

Reklama

Choroba uchyłkowa - przyczyny

Dowiedziono, że choroba uchyłkowa przydarza się zwykle osobom, których dieta jest uboga w błonnik pokarmowy, owoce, warzywa i zboża. Niewystarczająca ilość przyswajalnego błonnika, który ułatwia trawienie, wymusza większe ciśnienie w przewodzie pokarmowym, a to po kilku latach przyczynia się do powstawania uchyłków.

Objawy choroby uchyłkowej

W 60 proc. przypadków diagnozuje się uchyłkowatość, a ta, jak już zostało wspomniane, nie wiąże się z występowaniem objawów chorobowych. Najczęściej lekarz odkrywa u pacjenta istnienie kieszonek w jelicie grubym podczas badania zwanego kolonoskopią.  

U pozostałych pacjentów występuje choroba uchyłkowa, która objawia się:

  • wzdęciami;
  • bólami brzucha;
  • zaburzeniami rytmu wypróżnień - występowaniem biegunek lub zaparć.

Jeżeli dojdzie do zapalenia uchyłków, u chorego stwierdza się dodatkowo: guz zlokalizowany w lewej dolnej części brzucha, oraz gorączkę.

Choroba uchyłkowa - powikłania

Do powikłań choroby uchyłkowej zalicza się: ropień śródbrzuszny, pełną niedrożność jelita grubego, a także przedziurawienie jelita grubego. Wspomniane stany są bardzo poważne i wymagają natychmiastowej interwencji lekarza, nieleczone we właściwy sposób mogą doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. W niektórych przypadkach, niezwiązanych z zapaleniem może dojść do krwawienia z uchyłków, objawiającego się występowaniem krwi w kale lub wypróżnianiem się czystą krwią ewentualnie skrzepami.

Leczenie choroby uchyłkowej

Jak i w przypadku wielu innych chorób tak i w chorobie uchyłkowej, sprawdza się zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego bardzo ważne jest, by dbać o spożywanie produktów bogatych w błonnik. Wspomaga one pracę układu pokarmowego i zapobiegają zaparciom. Objawowa choroba uchyłkowa wymaga zastosowania leczenia. Jeżeli wystąpią dolegliwości spowodowane występowaniem uchyłkami jelita, należy zgłosić się do lekarza specjalisty. Lekarz może przepisać leki zwiotczające mięśnie, które zmniejszają skurcze okrężnicy

Należy pamiętać, że zaniechanie leczenia choroby uchyłkowej może doprowadzić do zapalenia, niedrożności, krwawienia i infekcji układu pokarmowego. Jeżeli specjalista rozpozna zapalenie uchyłków, najprawdopodobniej zaleci przyjmowanie antybiotyku. W niektórych przypadkach zalecany jest pobyt w szpitalu. Jeżeli zapalenia uchyłków często nawracają, konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji, podczas której usuwa się część okrężnicy objętą chorobą. 

CZYTAJ TAKŻE:

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Przyczyny i objawy rzekomobłoniastego zapalenia jelit

Produkty usprawniające pracę jelit

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroba jelit | jelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL