Te produkty najbardziej szkodzą nerkom. Ważne dla milionów Polaków

Karnawał i ostatki, to czas, któremu towarzyszy obfite ucztowanie. Dla osób z chorobami nerek (a jest ich niemało, niestety większość nie zdaje sobie z tego sprawy) może to być trudniejszy okres ze względu na konieczność zachowania odpowiedniej diety. Jak takie osoby powinny się odżywiać w najbliższym czasie? Co jeść na co dzień i od święta, aby dbać o nerki? Sprawdźmy.

Alarmująca liczba Polaków z przewlekłą chorobą nerek

Polacy stosunkowo rzadko badają nerki, a należy podkreślić, że gdy chorują nerki, to choruje cały organizm. Przewlekła choroba nerek (PChN) rozwija się również wskutek innych chorób, np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości, miażdżycy czy niewydolności serca. Zazwyczaj choroba postępuje powoli, jednakże jej skutki - pogorszenie funkcji nerek - są nieodwracalne. Szacuje się, że w Polsce ok. 4,7 mln. osób cierpi na przewlekłą chorobę nerek, z czego 90 proc. chorych nie zdaje sobie sprawy.

Reklama

Zmiana diety może pomóc w zapobieganiu dalszemu, gwałtownemu rozwojowi schorzenia. Co więc jeść na co dzień i od święta, aby dbać o nerki?

Dieta dobra dla nerek. Zalecenia i zasady

Oblicz swoje dziennie zapotrzebowanie na białko

Często mówi się, że dla zdrowia nerek warto ograniczyć mięso i nabiał. Produkty odzwierzęce są bogate w białko, które może być szkodliwe dla nerek. Dlaczego? Ponieważ nadmiar białka powoduje hiperfiltrację kłębuszkową prowadzącą do szybkiego uszkodzenia nefronów - komórek, z których zbudowane są nerki.

Nie zaleca się jednak ograniczać spożycia białka do zera, ponieważ może to prowadzić do innego, powszechnego problemu wśród pacjentów z PChN - niedożywienia. Jak więc znaleźć złoty środek?

Osoba, która waży ok. 70 kg, potrzebuje od 40 do 54 g białka dziennie. W tym przypadku uzupełnimy dzienne zapotrzebowanie na białko, jedząc ok. 200 g schabu, 400 g boczku lub 200 g gęsi. Podczas karnawału natomiast możemy je uzupełnić, jedząc nawet 250 g śledzia. 

Po ostatkach najlepiej udać się do dietetyka klinicznego, który pomoże obliczyć indywidualne zapotrzebowanie na białko. Następnie należy wprowadzić w życie zalecenia lekarskie i czytać składy produktów, które spożywamy, dbając o właściwe ilości dostarczanych składników odżywczych. Wegetarianie i weganie również nie mają się o co martwić, ponieważ można ułożyć dietę bogatą w białko roślinne, które znajduje się w soi, soczewicy i ciecierzycy.

Ogranicz spożycie soli

Dzienna zalecana dawka sodu to ok. 2000 mg na dobę. Tyle znajduje się mniej więcej w płaskiej łyżeczce soli (ok. 5-6 g). Nadmiar soli nie tylko utrudnia nerkom pozbywanie się płynów, ale może również powodować nadciśnienie, które uszkadza nerki.

Zminimalizuj używanie soli na rzecz stosowania suszonych ziół. Najlepiej jest również zrezygnować z zamawiania dań na wynos lub spożywania gotowych posiłków. Gotując samodzielnie, mamy kontrolę nad ilością soli, którą możemy również zastąpić innymi przyprawami lub cytryną. 

Wprowadź do diety więcej warzyw i owoców, wybieraj zdrowe tłuszcze i węglowodany

Wiemy, że nie da się odmówić babci pączka w Tłusty Czwartek, jednak między kolejnymi łakociami warto zjeść warzywa i owoce bogate w witaminy i minerały ważne dla zdrowia nerek, a co za tym idzie - całego naszego organizmu. Dobrym wyborem dla zdrowia nerek będzie również wprowadzenie do diety produktów pełnoziarnistych i fasoli. Ciasto z czerwonej fasoli może być doskonałą alternatywą dla tłustego faworka.

Możemy ograniczyć węglowodany, wykluczając z naszej diety napoje gazowane, słodycze i produkty z białej mąki. Aby ograniczyć w diecie tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, pieczmy potrawy, zamiast smażyć na głębokim oleju. Wybierajmy tłuszcze nienasycone, które znajdziemy w tłustych rybach, awokado, oliwkach, orzechach.

Badaj się regularnie

Pamiętajmy, że aby zachować zdrowie, należy dbać o właściwe odżywianie, ale przede wszystkim regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Dołącz do akcji #ZbadajNerki i wykonaj następujące badania:

  • ogólne badanie moczu z oceną białkomoczu oraz osadu moczu,
  • badanie krwi z oznaczeniem stężenia kreatyniny w surowicy.

Postanowienia noworoczne dobre dla nerek

Skoro już wiesz, jak zadbać o zdrowie nerek, możesz sporządzić postanowienia noworoczne dobre dla nerek:

  • skonsultuj się z dietetykiem, ułóż dietę z odpowiednimi proporcjami soli, białka, tłuszczów i węglowodanów;
  • ruszaj się! Wystarczy 30 minut ruchu trzy razy w tygodniu, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji;
  • wykonuj regularne badania profilaktyczne, aby w porę wykryć schorzenia zagrażające twojemu zdrowiu.

Więcej o zdrowiu nerek dowiesz się na stronie kampanii społecznej #OtwórzSerceNaNerki: www.otworzsercenanerki.

CZYTAJ TAKŻE:

10 objawów chorych nerek, które zobaczysz na twarzy

Objawy raka nerki chorzy mylą ze zmęczeniem. Jest bardzo złośliwy

Masz chore nerki? Kontroluj ciśnienie

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nerki | Przewlekła choroba nerek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL