Czy orkisz jest zdrowszy od pszenicy? Wyróżnia go jeden rzadki składnik
Orkisz jest mało popularną odmianą pszenicy. To rzadko wybierane zboże jest o wiele zdrowszym zamiennikiem, bowiem dostarcza wielu witamin, minerałów, a także wyjątkowych związków aktywnych. Orkisz poprawia pracę jelit, może chronić przed rozwojem choroby nowotworowej, miażdżycy, ale to nie wszystko. Jakie właściwości zdrowotne ma orkisz i czy mogą go spożywać diabetycy? Wyjaśniamy.
Orkisz to zboże, a dokładnie gatunek pszenicy, uważany za jej najzdrowszą odmianę. Jest tak ze względu na to, że orkisz nie jest poddawany modyfikacjom genetycznym. Dodatkowo pszenica ta bogata jest w wiele niezbędnych składników odżywczych jak m.in.:
- witamina A;
- witamina E;
- witamina K;
- witaminy z grupy B;
- cynk;
- selen;
- potas;
- fosfor;
- siarka;
- miedź;
- żelazo;
- magnez.
Orkisz bogaty jest w związki bioaktywne, takie jak fitosterole, beta-karoten, rodanid oraz kwas krzemowy. One również pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Spożywając 100 g orkiszu, dostarczymy około 70 g węglowodanów, 14,6 g białka, 10,7 g błonnika oraz 2,43 g tłuszczu. To sprawia, że będzie on sycący na długi czas, a przy tym niskokaloryczny.
Orkisz ma wiele właściwości zdrowotnych, które zawdzięcza witaminom, minerałom i związkom aktywnym. Warto więc go spożywać dla poprawy funkcjonowania organizmu. Jak dokładnie orkisz wpływa na zdrowie?
Zboże to jest bogate w rodanid. Znajduje się on głównie w krwi, ślinie i mleku kobiet. To związek, który działa jak naturalny antybiotyk. Wspiera układ odpornościowy i chroni przed działaniem drobnoustrojów. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.
Spożywanie orkiszu pozytywnie wpływa na działanie układu pokarmowego. Pozwala na utrzymanie regularnego wypróżniania. Poprawia perystaltykę jelit i może chronić je przed rozwojem nowotworu. Regularne spożywanie orkiszu zapobiega zaparciom i uporczywym wzdęciom, usuwa zalegające w jelitach toksyny i ogranicza ich negatywny wpływ na organizm.
Duża zawartość błonnika w orkiszu obniża poziom złego cholesterolu we krwi, co przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału czy udaru.
Orkisz ma także wpływ na jakość krwi. Spożywanie go chroni przed zachorowaniem na anemię, pozytywnie wpływa na dotlenienie komórek i tkanek. Wszystko to sprawia, że odżywienie oraz metabolizm na poziomie komórkowym ulega poprawie.
Orkisz i produkty wykonane z niego mogą być spożywane przez osoby chore na cukrzycę. Mają one niskie IG, więc nie wpłyną na gwałtowne wahania glikemii. Mąka orkiszowa ma indeks glikemiczny równy 45, a chleb wykonany z niej to IG na poziomie 50.
Mąka orkiszowa ma o wiele niższy indeks glikemiczny od popularniejszej mąki pszennej. Z tego powodu diabetycy powinni sięgać po nią jako zamiennik. Produkt nie będzie powodować skoków cukru, a co więcej - pomoże on w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Orkisz zawiera w sobie gluten i z tego powodu, tak samo, jak pszenica, nie powinien być spożywany przez osoby chorujące na celiakię. Produktów wytworzonych z tego zboża powinni unikać także ci, którzy wykazują nietolerancję glutenu. Jednakże gluten znajdujący się w orkiszu jest lepiej przyswajalny, niż ten z pszenicy.
Głównym przeciwwskazaniem do jedzenia orkiszu jest nietolerancja glutenu lub chorowanie na celiakię. Cierpiąc na te dolegliwości, po zjedzeniu produktów orkiszowych trzeba się liczyć ze wzdęciami, mdłościami, biegunką, osłabieniem organizmu, bólami głowy i mięśni.
Zobacz również:
Kukurydza jest zdrowa, ale nie dla każdego. Cukrzycy muszą pamiętać o ważnej zasadzie
Nasiona regulują pracę tarczycy i jelit. Spowolnią procesy starzenia i obniżą cholesterol
Superzdrowa kasza dobra na diecie. Obniży cholesterol, wymiecie toksyny i poprawi pracę jelit