Dieta przodków to remedium na otyłość i choroby cywilizacyjne. Ale trzeba być ostrożnym

Dieta paleo, znana również jako dieta paleolityczna, powstała w duchu inspiracji dietą pradawnych przodków. Według badaczy cieszyli się oni dużo lepszym zdrowiem niż współcześni ludzie. Rzadko chorowali na tzw. „choroby cywilizacyjne”, w tym choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, czy nowotwory. Na czym polega dieta paleo, co można jeść, a czego należy unikać? Odpowiadamy.

Co to jest dieta paleo

Dieta paleo opiera się na idei, że ludzie powinni się odżywiać podobnie do swoich przodków paleolitycznych. Głównym założeniem diety jest spożywanie naturalnych i nieprzetworzonych produktów, które były dostępne w tamtych czasach.

Dieta paleo - zasady

Dieta paleolityczna skupia się na spożywaniu naturalnej i ekologicznej żywności, jednocześnie eliminując zboża, rośliny strączkowe i większość przetworzonej żywności. Filozofia tej diety obejmuje nie tylko wybór konkretnych produktów, ale również praktyki związane ze stylem życia oraz świadomość wpływu żywienia na środowisko i ogólne samopoczucie organizmu. Ostatecznym celem diety paleolitycznej jest wsparcie naturalnych funkcji biologicznych organizmu, co przekłada się na poprawę trawienia i zdrowia.

Reklama

Dieta paleo obejmuje różnorodne warianty, co sprawia, że przed dokonaniem wyboru warto zrozumieć, który z modeli najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom. Jednym z tych wariantów jest dieta paleolityczna dostosowana do osób z chorobami autoimmunologicznymi, znana jako autoimmunologiczna dieta paleolityczna (AIP). Oprócz tego wyróżniamy także dietę lakto-paleolityczną, która uwzględnia pewne produkty mleczne, oraz ketogenną dietę paleolityczną, skupiającą się na niskim spożyciu węglowodanów.

Dieta Paleo - wady i zalety

W wielu badaniach obserwacyjnych udokumentowano korzystny wpływ diety paleolitycznej na zespół metaboliczny, ciśnienie krwi, tolerancję glukozy, wydzielanie insuliny, i czynniki ryzyka chorób układu krążenia. Krótkoterminowe, randomizowane, kontrolowane badania udokumentowały utratę masy ciała oraz poprawę profili glikemii i adipocytokin.

Osoby z nadwagą i chorobami układu krążenia mogą czerpać najwięcej korzyści z diety paleo. Fundamentalne zasady diety, takie jak ograniczenie cukru, soli, produktów przetworzonych i alkoholu, przynoszą korzystne efekty zdrowotne, w tym obniżenie ciśnienia krwi.

Dieta paleo budzi jednak wiele kontrowersji wśród specjalistów ds. żywienia. Niektórzy dietetycy podkreślają, że jest ona sprzeczna z zasadami Talerza Zdrowego Żywienia, co może prowadzić do niedoborów witaminowych oraz poważnych zaburzeń metabolicznych. Z uwagi na wysokie spożycie białka, ten sposób żywienia może stwarzać również ryzyko nadmiernego obciążenia nerek oraz zakłóceń równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Długotrwale stosowana dieta jaskiniowców może doprowadzić  także do wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, i chorób wątroby.

Dieta paleo, ze względu na ograniczenie produktów mlecznych, może być niedoborowa w wapń. Szacuje się, że dostarcza ona jedynie 50% zalecanego dziennego spożycia wapnia, co może zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety, zwłaszcza o takim specyficznym charakterze, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla danego przypadku.

Co można jeść na diecie paleo (zalecane produkty)

  • Mięso - kurczak, indyk, kaczka, gęś, królik, zając, baranina, konina, dziczyzna.
  • Ryby i owoce morza.
  • Warzywa - wszystkie rodzaje warzyw są zazwyczaj akceptowane, zarówno gotowane, jak i surowe.
  • Owoce - świeże owoce są częścią diety paleo, jednak z umiarem ze względu na zawartość cukru.
  • Jaja - stanowią dobre źródło białka.
  • Orzechy i nasiona - w umiarkowanych ilościach.
  • Zdrowe tłuszcze - oleje roślinne (np. oliwa z oliwek, olej kokosowy) 
  • Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego są również zalecane: słonina, smalec, łój gęsi, masło

Czego należy unikać na diecie paleo (odradzane produkty):

  • Produkty zbożowe - w tym chleb, makaron, ryż i inne produkty zawierające gluten.
  • Nabiał - w niektórych wersjach diety paleo, unika się nabiału z powodu zawartości laktozy.
  • Cukry dodane - ograniczenie spożycia cukru rafinowanego i sztucznych słodzików.
  • Cukier prosty, wszelkie słodycze.
  • Jedzenie przetworzone - wystrzeganie się produktów przetworzonych i gotowych dań.
  • Produkty o dużej zawartości skrobi, np. ziemniaki.
  • Alkohol.

Źródło:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31616497/

CZYTAJ TAKŻE:

Koniec z precyzyjnym liczeniem kalorii. To będzie najmodniejsza dieta w 2024 roku

Nocne wyprawy do lodówki i niekontrolowane objadanie. Tak objawia się zespół nocnego jedzenia

Coraz większy problem wśród Polaków. Nieleczone stany zapalne jelit prowadzą do raka

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: warzywa | owoce | zdrowa dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL