Keczup czy musztarda - co zdrowsze do kiełbasy z grilla? Odpowiedź zaskoczy

Sezon grillowy to nie lada wyzwanie dla osób na diecie redukcyjnej. Jest wiele okazji, aby delektować się jedzeniem tłustym i pełnym węglowodanów. I choć okazjonalne sięgnięcie po szaszłyka czy kiełbasę z rusztu nie powinno wzbudzać wyrzutów sumienia, nie warto dokładać sobie kalorii niezdrowymi dodatkami do dań. Sporo osób pyta, co ma więcej kalorii - musztarda czy keczup, dlatego rozwiewamy wątpliwości i dokładnie opisujemy oba produkty.

Co ma więcej kalorii - musztarda czy keczup?

Czy popularne sosy do kiełbasek, parówek czy dań z grilla są tuczące? Najprościej można odpowiedzieć tak - owszem, jeśli mają zły skład (są dosładzane) lub zje się ich za dużo. Gdy jednak spojrzymy na liczby, nie taki sos straszny:

  • w 100 g musztardy dobrej jakości znajdziemy ok. 97 kcal, a łyżka musztardy (20 g) zawiera 19 kcal,
  • w 100 g keczupu dobrej jakości znajdziemy ok. 101 kcal, a łyżka keczupu (20 g) zawiera 20 kcal.

Odrobinę mniej kalorii ma dobrej jakości musztarda, jednak w obu przypadkach kaloryczność jest nieporównywanie niższa niż np. w przypadku majonezu. 

Oznacza to, że nawet na diecie redukcyjnej nie ma ryzyka przytycia po spożyciu racjonalnej ilości keczupu czy musztardy. Oba sosy mają taki sam indeks glikemiczny - 55 (jest to średni IG).

Reklama

Oczywiście trzeba pamiętać, że kaloryczność musztardy i keczupu różni się w zależności od dodatków, które mogą ją podnieść, dlatego zawsze należy patrzeć na skład produktu. 

Musztarda czy keczup - co ma więcej wartości odżywczych?

Sama kaloryczność to jednak nie wszystko, jeśli chodzi o zdrowie. Tym bardziej że w przypadku obu dodatków różnice są naprawdę śladowe. Zatem, co wypada lepiej pod względem zawartości składników odżywczych - musztarda czy keczup 

Wartości odżywcze keczupu w 100 g:

  • węglowodany - ok. 27,4 g;
  • białko - ok. 1,4 g; 
  • tłuszcze - ok. 0,1 g;
  • błonnik - ok. 0,3 g;
  • woda - ok. 6,9 g.

Wartości odżywcze musztardy w 100 g:

  • węglowodany - ok. 5 8 g;
  • białko - ok. 3,7 g;
  • tłuszcze - ok. 3,3 g;
  • błonnik - ok. 4 g;
  • woda - ok. 84 g. 

Patrząc na skład energetyczny obu produktów, widać, że  pod względem zawartości węglowodanów to keczup wiedzie prym - jest więc gorszym wyborem dla osób dbających o linię. Musztarda ma też więcej białka czy błonnika. Ma również w swoim składzie znacznie więcej wody. 

Co ma więcej witamin - musztarda czy keczup?

Oba produkty mają w swoim składzie więcej witamin, niż mogłoby się wydawać. Zawierająca gorczycę musztarda obfituje w tłuszcze omega-3, omega-6 i omega-9. W jej składzie znajdziemy niewielkie ilości witaminy C, a także witamin: B1, B3, B6, A, E i K. Ponadto jest źródłem selenu, magnezu, manganu, wapnia, miedzi czy cynku. 

Nie oznacza to jednak, że nic do zaoferowania nie ma nam keczup. Przeciwnie. Ten prawdziwy, zrobiony z pomidorów, bez dodatku ulepszaczy, jest źródłem beta-karotenu i łatwo przyswajalnego likopenu, silnego przeciwutleniacza, który minimalizuje ryzyko zawału serca, cukrzycy czy problemów neurologicznych. 

Keczup zawiera również więcej witaminy C niż musztarda (nawet 4,1 mg). Wygrywa także pod względem zawartości innych witamin: E, K, B2, B3 i B6, cynku, fosforu czy potasu. Ma za to mniej wapnia, sodu, żelaza i magnezu, ale i te pierwiastki są obecne w jego składzie. 

Komu keczup nie zaszkodzi, a komu może? Lepiej to sprawdzić

To, czy keczup jest zdrowy, zależy w dużej mierze od utrwalaczy chemicznych, zagęszczaczy i konserwantów, które są do niego dodane bądź nie. Sięgając po produkt w sklepie, warto wybierać taki, w którego przypadku ich zawartość jest niska, a procent zawartości pomidorów lub koncentratu pomidorowego jest jak najwyższy

Z uwagi na obecny w składzie keczupu likopen po keczup z dobrym składem powinni sięgać sercowcy - składnik ten wpływa na naczynia krwionośne i obniża poziom złego cholesterolu. Obecne w keczupie witaminy sprawiają, że sos wzmacnia też odporność organizmu. Spożywanie keczupu poprawia też samopoczucie.

Keczupu unikać powinny osoby uczulone na pomidory czy będące na diecie antyhistaminowej. Nie powinni sięgać po niego też chorzy z ostrym zapaleniem trzustki, żołądka lub dną moczanową. Z uwagi na dużą zawartość fruktozy i sporą kaloryczność (większośc keczupów jest dosładzana) w dużych ilościach nie zaleca się go również cukrzykom.

Komu musztarda pomoże, a komu zaszkodzi?

Musztarda może okazać sie pomocna przy kłopotach z jelitami, żołądkiem czy trawieniem z uwagi na zawartość lotnego olejku gorczycy, który oczyszcza organizm, przyspieszając metabolizm. Wykazuje ona również właściwości antybakteryjne i obniża ciśnienie krwi. Ziarna gorczycy zmniejszają także ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca. 

Produkt zaleca się włączyć do diety w przypadku cukrzycy z uwagi na fakt, że przyprawa może wpłynąć na obniżenie poziomu glukozy we krwi. Trzeba jednak czytać skład - musztarda dosładzana, np. miodem, nie będzie już działała dobrze na poziom cukru we krwi. 

Większości zdrowych osób musztarda nie powinna zaszkodzić, o ile organizm nie wykazuje nadwrażliwości na gorczycę lub wręcz nietolerancji tego składnika. Jest to bowiem dość silny alergen, który może wywołać ostrą reakcję u osoby, która jest na nią uczulona. 

CZYTAJ TAKŻE:

Jeden z najzdrowszych octów. Rozpuść w wodzie i pij na czczo, a organizm ci podziękuje

"Zdrowie na widelcu": Gatunki musztardy. Co oznacza woda w słoiku?

Odruchowo dodajemy ją do kanapek i mięs. Nie zdajemy sobie sprawy z działania

Zobacz także:

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grill | witaminy | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL