Sanatorium dla nowej grupy. Komu przysługują darmowe trzy tygodnie rehabilitacji

2023 rok przyniósł ważne zmiany w przepisach dotyczących leczenia uzdrowiskowego. Z darmowego sanatorium mogą korzystać już rolnicy, którzy przeszli na emeryturę. Podpowiadamy więc, kto może skorzystać z sanatorium na nowych zasadach oraz jakie warunki trzeba spełnić, by podjąć leczenie. Jak długo trwają turnusy rehabilitacyjne dla rolników na emeryturze i gdzie się odbywają? Odpowiadamy.

Jak wyjechać do sanatorium? Nowa grupa

Rewolucja w przepisach ma związek ze zmianą ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która weszła w życie 15 czerwca 2022 r. Ta wprowadziła realne zmiany w obowiązujących przepisach o leczeniu uzdrowiskowym w sanatorium opłacanego przez KRUS. Do końca ubiegłego roku z bezpłatnego leczenia uzdrowiskowego mogli korzystać tylko rolnicy aktywni

W wyniku zmian KRUS może obecnie kierować na rehabilitację leczniczą również osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Tak jest już od początku 2023 roku. Turnus rehabilitacyjny dla rolników będzie trwał 21 dni. To nie koniec zmian, bo na leczenie uzdrowiskowe mogą zostać kierowani również opiekunowie osób niepełnosprawnych, aby poprawić ich kondycję psychofizyczną i jakość życia. Taki turnus potrwa 7 dni

Reklama

Kto może korzystać z sanatorium za darmo?

Sanatorium za darmo dla rolników na emeryturze, według szacunków Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to uprawnienia nawet dla 840 tys. osób. Jeszcze przed wprowadzeniem zmian w przepisach, z rehabilitacji finansowanej przez KRUS, korzystało rocznie średnio 14 tys. osób. Kto może korzystać z sanatorium za darmo? Warto pamiętać o tym, że:

  • rolnik korzystający z sanatorium KRUS nie pozbawia się możliwości leczenia uzdrowiskowego z NFZ;
  • sanatorium KRUS dla rolnika-emeryta przysługuje w momencie, gdy jest samodzielny psychofizycznie;
  • sanatorium dla rolnika jest darmowe, a KRUS zwraca koszt przejazdu w wysokości najtańszego biletu na transport publiczny;
  • z darmowego sanatorium rolnicy mogą korzystać nie częściej, niż co 12 miesięcy, o ile nie zachodzi uzasadniona potrzeba zwiększenia częstotliwości rehabilitacji.

Nie ma górnej granicy wieku, która ograniczałaby możliwość korzystania z sanatorium z finansowaniem KRUS. Kryteria medyczne, a dokładniej ujmując wskazania i przeciwwskazania co do korzystania z sanatorium, zostają opracowane przez KRUS.

Jak dostać się do sanatorium w 2023 roku?

Bez względu na to, czy jako rolnik potrzebujemy świadczenia rehabilitacyjnego, czy turnusu regeneracyjnego, niezbędne jest skierowanie do sanatorium. Te, podobnie jak w przypadku świadczenia finansowanego przez NFZ, wystawia lekarz rzeczoznawca lub komisja lekarska KRUS. Ci wskazują potrzebę pobytu w sanatorium. 

Jak dostać się do sanatorium? Odpowiedni wniosek może zostać również wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie rolnika. Tu jednak niezbędne do wniosku są aktualne wyniki badań. Stanowią one podstawę dla orzecznictwa lekarskiego KRUS do skierowania do sanatorium. Taki wniosek można osobiście złożyć w KRUS lub wysłać pocztą. Jego ważność wynosi pół roku. 

Darmowe sanatorium dla rolników. Gdzie rehabilitacja?

Turnus rehabilitacyjny dla emerytowanych rolników trwa, jak wspomnieliśmy, 21 dni, a seniorzy mogą skorzystać średnio z trzech zabiegów dziennie. Ich plan określi jednak dopiero lekarz w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS. 

Gdzie odbywa się rehabilitacja rolników? Centra Rehabilitacji Rolników KRUS to:

  • Ośrodek w Iwoniczu-Zdroju;
  • Sanatorium NIWA w Kołobrzegu;
  • Centrum Rehabilitacji Rolników w Horyńcu-Zdroju;
  • Centrum Rehabilitacji Rolników w Jedlcu;
  • Ośrodek "Granit "w Szklarskiej Porębie;
  • Ośrodek "Sasanka" w Świnoujściu.

Co bardzo ważne, decydując się na konkretne miejsce rehabilitacji, trzeba pamiętać, że pierwszeństwo w skierowaniu do ośrodków rehabilitacyjnych KRUS mają osoby, które uległy wypadkowi przy pracy rolniczej.

CZYTAJ TAKŻE:

Zaskakujące, co lekarze będą wystawiać na receptę. Ma pomóc na stres, serce i cukrzycę

Nieodwołane wizyty lekarskie odbierają szansę leczenia. Przepada nawet 30 proc. terminów

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Dostaniesz z tymi chorobami [LISTA]

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: sanatoria | Narodowy Fundusz Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL