Zmianę widać gołym okiem w okolicy karku. Winne złe przyzwyczajenia, ale i choroby

Wady postawy i skrzywienia kręgosłupa to prawdziwa plaga współczesności. Czas spędzamy głównie w pozycji siedzącej i bardzo często nienaturalnie pochylamy głowę do ekranów. Z czasem pomiędzy odcinkiem szyjnym i piersiowym kręgosłupa tworzy się tzw. wdowi garb. Jednak nieprawidłowa postawa ciała nie jest jedyną przyczyną jego powstawania. Sprawdzamy, jakie są inne powody tworzenia się wdowiego garbu, a także, jakie są sposoby jego leczenia.

Wdowi garb - co to takiego?

Wdowi garb to nienaturalne wygięcie pomiędzy odcinkiem szyjnym i piersiowym kręgosłupa. W wyniku tej zmiany odcinek piersiowy wygina się na kształt litery C, natomiast wyżej tworzy się lordoza szyjna. Głowa jest wysunięta do przodu, a plecy zaokrąglone. W miejscu przejścia kręgosłupa piersiowego w szyjny tworzy się zgrubienie - to tkanka tłuszczowa, która gromadzi się w obrębie mięśnia czworobocznego.

Zmiana jest bardzo podobna do tej, która występuje u osób cierpiących na chorobę Cushinga. Jednak w tym przypadku mówimy o tworzeniu się tzw. bawolego garbu, który powstaje z powodu nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. W chorobie Cushinga dzieje się to z powodu wysokiego poziomu kortyzolu i nie mamy tu do czynienia z kifozą.

Reklama

Dlaczego wdowi garb jest niebezpieczny dla zdrowia?

Wdowi garb to stan patologiczny, którego konsekwencją są dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości, ale również problemy z oddychaniem czy przełykaniem. Z czasem mogą pojawić się szumy uszne i problemy z koncentracją. 

Przyczyny tworzenia się wdowiego garbu

Obecnie uważa się, że główną przyczyną powstawania wdowiego garbu jest nieprawidłowa postawa ciała i siedzący tryb życia. Nie zawsze tak jest. Co więcej, wdowi garb może być objawem poważnych problemów zdrowotnych.

Osteoporoza

To choroba, która przez wiele lat nie daje objawów, a jest przyczyną poważnych zmian w układzie kostnym. Zmienia i osłabia strukturę kości i powoduje tzw. złamania kompresyjne w obrębie kręgosłupa. W przebiegu osteoporozy obserwuje się pogłębiającą kifozę, czyli pochylenie odcinka piersiowego kręgosłupa do przodu z ograniczeniem ruchomości. To z kolei sprawia, że szyja odkształca się w przeciwnym kierunku i powstaje wdowi garb.

Na osteoporozę chorują najczęściej osoby starsze. Osteoporoza może być też wynikiem diety ubogiej w wapń i witaminę D, palenia papierosów, spożywania alkoholu i braku aktywności fizycznej.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Jest to powolna, postępująca utrata normalnej struktury i funkcji kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe mają charakter od łagodnego do ciężkiego i najczęściej powstają w wyniku normalnego procesu starzenia. Zapalenie stawów, nowotwory i infekcje mogą również powodować te zmiany.

Podstawowe patologie kości lub więzadeł

Infekcje obejmujące kręgosłup, złamania, nowotwory, zwapnienia więzadeł kręgosłupa i inne patologie kości lub więzadeł również mogą zmienić kształt kręgosłupa.

Kifoza Scheuermanna i wady wrodzone

Pierwsza to przyczyna kifozy piersiowej u nastolatków. Natomiast druga wynika z nieprawidłowości, które wystąpiły jeszcze w życiu płodowym.

Jak pozbyć się wdowiego garbu?

Jeśli wdowi garb utworzył się z powodu choroby, to naturalną drogą jest leczenie przyczyny i odpowiednio dobrana rehabilitacja. Natomiast, gdy jest on wynikiem trybu życia i złych przyzwyczajeń, możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, aby dobrać jedną z dróg postępowania.

Wdowi garb można leczyć za pomocą różnych technik fizjoterapeutycznych. Są to:

  • techniki rozluźniające PNF,
  • techniki NAP,
  • kinesiotaping,
  • elektroterapia,
  • masaż szyi i obręczy barkowej,
  • terapia punktów spustowych,
  • masaż tkanek głębokich.

Dodatkowo można ćwiczyć w domu, aby wzmocnić mięśnie kręgosłupa i odzyskać prawidłową postawę.

Proste ćwiczenia na wdowi garb

Zlikwidowanie wdowiego garbu wymaga zmiany trybu życia, dbania o prawidłową pozycję podczas pracy, ale przede wszystkim wzmocnienia mięśni. Ich zwiększone napięcie pozwala unieść głowę i otworzyć klatkę piersiową. Proponujemy kilka łatwych ćwiczeń, które można wykonywać w dowolnym miejscu. Polecamy wykonywać je również w przerwach w pracy.

Otwieranie klatki piersiowej

Stań w otwartych drzwiach, unieś ramiona jak słupek bramki z dłońmi skierowanymi do przodu. Połóż dłonie na framudze drzwi i wykonaj krok do przodu jedną stopą, aby poczuć napięcie w klatce piersiowej. Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund. Wykonuj to ćwiczenie dwa do trzech razy dziennie.

Wzmocnienie odcinka szyjnego

Stań lub usiądź prosto, głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa, a czubek głowy skierowany do góry. W takiej pozycji staraj się cofnąć brodę, aż poczujesz, że mięśnie na karku są napięte. Wykonuj codziennie trzy serie po 10 powtórzeń.

Ćwiczenia na wdowi garb, które warto wykonywać w domu

Do wykonania kilku ćwiczeń przyda się piankowy roller. Warto zainwestować w takie akcesorium, bo ćwiczenia z nim są bardzo odprężające.

Ułóż roller pionowo na macie i połóż na nim kręgosłup. Nogi lekko ugięte w kolanach służą stabilizacji. Ręce wyciągnięte do góry tworzą na podłodze kształt litery V. Pozwól, by grawitacja działała, a klatka piersiowa otworzyła się. Leż, oddychając głęboko przez 90 sekund.

Teraz podłóż roller poziomo pod linię łopatek. Nogi ugięte, ręce pod głową. Zacznij powoli przesuwać się w górę i w dół, zaczynając od połowy pleców w stronę górnej części łopatek. Utrzymuj mięśnie tułowia napięte i używaj nóg do przesuwania się w górę i w dół. Nie spiesz się, głęboko oddychaj.

Jeśli nie masz rollera, przyjmij pozycję klęku podpartego. Wyprostuj jednocześnie prawą rękę i lewą nogę. Równowagę ciała mają zapewniać napięte mięśnie brzucha i dolnych partii kręgosłupa. Głowa i wyprostowane kończyny powinny znajdować się z nim w jednej linii. Wykonaj 10 powtórzeń, a następnie zatrzymaj się w tej pozycji na 10 sekund. Odpocznij, zmień stronę i wykonaj kolejną serię.

Jak zapobiegać tworzeniu się wdowiego garbu?

Zmiana nawyków i regularna aktywność fizyczna to podstawa, jeśli chcesz utrzymać wyprostowaną sylwetkę. W pracy rób przerwy, aby rozciągnąć kręgosłup, w domu odpoczywaj w wygodnej, ale wyprostowanej pozycji. Unikaj spędzania czasu z głową pochyloną nad smartfonem.

CZYTAJ TAKŻE: 

Sześć złych nawyków, które dodają lat. W pół roku postarzejesz się nawet o siedem

Tak pozbędziesz się bólu kręgosłupa, wyrzeźbisz brzuch i przestaniesz się garbić. Trzy ćwiczenia

Tak pożegnasz "pelikany". Najlepsze ćwiczenia na obwisłą skórę na ramionach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wdowi garb
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL