Po tym poznasz, że pijesz za dużo kawy. Siedem objawów

Wiele osób rozpoczyna dzień od filiżanki bądź kubka kawy. W ciągu dnia ilość spożywanej kofeiny wzrasta, a na to, ile kawy ostatecznie wypijemy, wpływ mają m.in. nasze samopoczucie czy nawyki. Z ilością kofeiny nie należy jednak przesadzać. Badacze ustalili bezpieczną dawkę. Sprawdź, jakie sygnały świadczą o tym, że przesadziłeś z kawą.

Kawa - właściwości zdrowotne

Kofeina, która przychodzi nam na myśl pierwsza, kiedy mowa o kawie, wbrew pozorom nie jest jedynym składnikiem, który w kawie występuje. Kawa zawiera również przeciwutleniacze i inne substancje czynne, które mogą zmniejszać stany zapalne i ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Jakie właściwości, prócz pobudzających, przypisuje się kawie?

Hiszpańscy badacze (i nie tylko) donoszą, że picie kawy w odpowiedniej ilości zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci. W badaniach prowadzonych przez lekarzy z Hospital de Navarra w Pampelunie wzięło udział prawie 20 tys. uczestników. Średnia wieku w momencie rozpoczęcia badania wynosiła 37,7 lat. Obserwacje trwały 10 lat. W tym czasie zmarło 337 uczestników badania. Po uwzględnieniu wszystkich czynników okazało się, że osoby, które piły co najmniej cztery filiżanki kawy dziennie, były o 64 proc. mniej narażone na zgon z powodu jakiejkolwiek przyczyny niż osoby, które w ogóle nie piły kawy lub piły jej bardzo mało.

Reklama

Istnieją również badania, które wykazały, że osoby pijące więcej kawy są mniej narażone na cukrzycę typu 2. Eksperci z Johns Hopkins University School of Medicine wskazują, że picie od jednej do dwóch filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko rozwoju niewydolności serca. Informują też, że kawa zwykła, jak i bezkofeinowa mają działać ochronnie na wątrobę. Badania pokazały, że wyniki prób wątrobowych były lepsze u osób, które sięgały po kawę, niż u tych, które tego nie robiły. O tym, jaką kawę najbardziej doceni twoja wątroba, piszemy więcej TUTAJ.

To jednak nie wszystko. Naukowcy odkryli, że osoby pijące kawę bezkofeinową lub zwykłą były o 26 proc. mniej narażone na raka jelita grubego. Z kolei kobiety w wieku 65 lat i starsze, które wypijały dwie do trzech filiżanek kawy dziennie, były mniej podatne na rozwój demencji - wynika z badań. W przypadku kobiet picie co najmniej jednej filiżanki kawy dziennie wiązało się również z obniżonym ryzykiem udaru mózgu.

Oczywiście to nie wszystkie właściwości, jakie przypisuje się kawie. Należy pamiętać jednak, że kawa może też negatywnie wpływać na zdrowie. Jaka dawka kawy uważana jest za bezpieczną? Oto co mówią badania.

Ile filiżanek kawy dziennie to za dużo?

Wiele osób zaczyna dzień od filiżanki kawy. Potem, w ciągu dnia, jeszcze przed obiadem, sięga po kolejną. I po południu kawa też musi być. Średnio wypijamy dwie-trzy filiżanki kawy dziennie. Czy to dużo? Naukowcy przyjrzeli się tej kwestii.

Zdrowi dorośli nie powinni przyjmować więcej niż 400 mg kofeiny dziennie. To równowartość ok. czterech ośmiouncjowych filiżanek parzonej kawy (osiem uncji płynu to w przeliczeniu ok. 240 ml) lub 10 puszek coli.

Jeśli po napoje z kofeiną sięgają nastolatki, powinny ograniczyć spożycie do mniej niż 100 mg dziennie (jedna filiżanka kawy o pojemności ośmiu uncji lub ok. dwie puszki coli).

Gdy pijesz za dużo kawy - objawy

Kawa w nadmiarze może zaszkodzić. Objawy, jakie wiąże się ze spożyciem zbyt dużej kofeiny, to:

1. Problemy ze snem

Kofeina może zakłócić sen. Przede wszystkim może utrudnić zasypianie, ale może również wpłynąć negatywnie na długość snu głębokiego. Efekty mogą być odczuwalne nawet wtedy, gdy ostatnia filiżanka kawy zostanie wypita po południu lub wieczorem. Jedno z badań wykazało, że spożywanie kofeiny na sześć godzin przed snem skraca całkowity czas snu o godzinę. Należy zauważyć, że organizm osób starszych potrzebuje więcej czasu, aby przetworzyć kofeinę.

2. Niepokój

Kofeina zwiększa czujność, blokując receptory adenozynowe (adenozyna to związek powodujący uczucie zmęczenia), a jednocześnie wyzwala uwalnianie adrenaliny, o której wiadomo, że powoduje przypływ energii. Jeśli dawka kofeiny jest zbyt wysoka, efekty nią wywołane mogą stać się wyraźniejsze - może pojawić się niepokój, impulsywność, nerwowość, nadpobudliwość. U osób wrażliwych na kofeinę nawet umiarkowane spożycie może prowadzić do podobnych skutków.

3. Szybsze bicie serca

Wyniki badań nad związkiem kofeiny z kołataniem serca są sprzeczne - niektóre wykazały związek, inne nie. Jak zwracają uwagę eksperci, u zdrowych ludzi, którzy regularnie piją kawę, kofeina nie powinna powodować palpitacji serca. Jednak niektórzy ludzie, bardziej wrażliwi na działanie kofeiny i z chorobami serca, mogą odczuwać, że serce bije zbyt mocno lub zbyt szybko, czy też, że jego praca jest nierówna.

4. Ból głowy

Kofeina powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu. Kiedy przestajesz spożywać kofeinę, naczynia krwionośne w mózgu rozszerzają się. Zwiększa to przepływ krwi i może wywołać ból głowy. Chociaż ból głowy tego typu najczęściej spowodowany jest odstawieniem kofeiny, może być również wywołany nadmiernym jej spożyciem, wrażliwością na kofeinę czy wahaniami spożycia kofeiny z dnia na dzień.

5. Problemy trawienne

Kawa stymuluje uwalnianie gastryny (głównego hormonu żołądkowo-jelitowego) i wydzielanie kwasu żołądkowego. Stymuluje też wydzielanie cholecystokininy - hormonu, który m.in. pobudza trzustkę do produkcji enzymów, stymuluje produkcję żółci i pobudza perystaltykę jelit. Istnieją dowody sugerujące, że kawa może chronić przed różnymi problemami żołądkowo-jelitowymi i chorobami. Ale ze spożyciem kawy, w nadmiarze i nie tylko, wiąże się też pewne nieprzyjemne dolegliwości. U niektórych osób wypicie kawy może powodować: bóle brzucha lub żołądka, zgagę, nudności, wzdęcia, biegunkę. Kawa może też pogorszyć objawy choroby refluksowej przełyku.

6. Częste oddawanie moczu

Kofeina jest diuretykiem (substancją, która zwiększa produkcję moczu), ale, jak się podkreśla, niezbyt silnym. Według amerykańskiej National Kidney Foundation wzrost oddawania moczu wywołany przez kofeinę jest nie tylko łagodny, ale również krótkotrwały. Niektóre badania wykazały, że kobiety, które spożywają duże ilości kofeiny, są o 70 proc. bardziej narażone na nietrzymanie moczu.

7. Drżenie mięśni

Kofeina wpływa na układ nerwowy. W dużych ilościach może powodować niewielkie, mimowolne napięcia włókien mięśniowych. Może się to objawiać pod postacią nerwowego tiku, drgania powieki lub drżenia rąk. Oprócz drżenia spowodowanego dawką przyjętej kofeiny można również odczuwać podobne objawy podczas jej odstawienia. 

CZYTAJ TAKŻE:

Dlaczego po wypiciu kawy musisz od razu biec do toalety?

Tych produktów nigdy nie łącz z kawą. Możesz sobie poważnie zaszkodzić

Nietypowe zastosowania kawy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kawa | picie kawy | kofeina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL