Trzy proste nawyki zmniejszają ryzyko raka. Pierwsze takie badanie
Jak wynika z badań, kombinacja trzech zachowań - przyjmowania witaminy D3, kwasów omega-3 oraz wykonywania prostych ćwiczeń siłowych - znacznie zmniejsza ryzyko raka u zdrowych osób w wieku 70 lat i starszych. To pierwszy raz, kiedy pod uwagę wzięto łączny wpływ trzech przystępnych cenowo interwencji w zakresie zdrowia publicznego w zapobieganiu inwazyjnym nowotworom. Wynikami podzielono się w czasopiśmie "Frontiers in Aging".
Nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób starszych na świecie. Prawdopodobieństwo zachorowania na większość z nich wzrasta wraz z wiekiem (tak jest np. w przypadku raka jelita grubego, raka prostaty czy raka piersi). Mimo to, jak zwraca uwagę dr Heike Bischoff-Ferrari ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu, cytowana m.in. przez "Medical News", oprócz zaleceń, które mówią, by unikać palenia papierosów czy chronić się przed słońcem, wysiłki zdrowia publicznego koncentrujące się na zapobieganiu nowotworom są ograniczone.
- Dzisiejsze działania profilaktyczne u osób w średnim wieku i starszych sprowadzają się w dużej mierze do badań przesiewowych i szczepień - wskazuje.
Już wcześniej badania wykazały, że witamina D hamuje wzrost komórek nowotworowych. Podobnie stwierdzono, że transformację normalnych komórek w komórki rakowe hamować mogą kwasy omega-3. Ćwiczenia fizyczne z kolei, jak się podkreśla, poprawiają funkcje odpornościowe i zmniejszają stany zapalne, co również może pomóc w zapobieganiu nowotworom. Brakowało jednak solidnych badań klinicznych, które potwierdziłyby skuteczność tych trzech metod, pojedynczo lub łącznie.
Dr Bischoff-Ferrari i jej koledzy postanowili sprawdzić, jak przyjmowanie każdego dnia wysokich dawek witaminy D3, codzienna suplementacja kwasów omega-3 oraz wykonywanie prostych ćwiczeń w domu, osobno oraz w połączeniu, wpływa na ryzyko inwazyjnego raka wśród osób dorosłych w wieku 70 lat lub starszych.
Naukowcy przez trzy lata prowadzili badania w pięciu krajach - Szwajcarii, Francji, Niemczech, Austrii i Portugalii. Wzięło w nich udział 2157 osób. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do ośmiu różnych grup. Grupa pierwsza otrzymywała dziennie 2000 IU witaminy D3 (IU to skrót od ang. international unit; to międzynarodowa jednostka miary), 1 g kwasów omega-3 i trzy razy w tygodniu miała wykonywać łatwy trening siłowy. Druga grupa otrzymywała wyłącznie witaminę D3 i kwasy omega-3, w trzeciej przyjmowano witaminę D3 i ćwiczono. Grupa czwarta otrzymywała kwasy omega-3 i miała wykonywać prosty trening. Uczestnicy badania przydzieleni do grupy piątej przyjmowali samą witaminę D3, a ci z grupy szóstej tylko kwasy omega-3. Grupa siódma wykonywała jedynie łatwy trening siłowy, a ostatnia otrzymywała placebo.
Uczestnicy otrzymywali kontrolne telefony co trzy miesiące i mieli standaryzowane badania stanu zdrowia w ośrodkach badawczych na początku badania, a także w pierwszym, drugim i trzecim roku jego trwania.
Wyniki, o których poinformowano w czasopiśmie "Frontiers in Aging", pokazały, że każda z metod osobno, czyli przyjmowanie witaminy D3, kwasów omega-3 oraz prosty program ćwiczeń siłowych wykonywanych w domu, przyniosły niewielką indywidualną korzyść, ale gdy wszystkie trzy terapie zostały połączone, korzyści stały się statystycznie istotne. Naukowcy zauważyli, że ryzyko zachorowania na raka zmniejszyło się aż o 61 proc.
- To pierwsze randomizowane, kontrolowane badanie, które wykazało, że codzienne połączenie suplementacji witaminy D3, kwasów omega-3 oraz prostego domowego programu ćwiczeń może być skuteczne w zapobieganiu inwazyjnemu rakowi u ogólnie zdrowych i aktywnych osób w wieku 70 lat i starszych - komentuje dr Bischoff-Ferrari.
Wyniki mogą mieć wpływ na przyszłość profilaktyki inwazyjnego raka u osób starszych. Potrzebne są jednak dalsze badania.
- Przyszłe badania powinny weryfikować korzyści z leczenia skojarzonego w zapobieganiu nowotworom, obejmując również dłuższe okresy obserwacji, wykraczające poza trzyletni okres oceniany w tym badaniu - zwraca uwagę dr Bischoff-Ferrari.
CZYTAJ TAKŻE:
Markery nowotworowe. Jakie badania warto wykonać?
Nabiał przyczynia się do raka wątroby i piersi? Zaskakujące wyniki badań