Urlop w ciepłych krajach nie dla każdego. Z tymi chorobami musisz uważać

Wysokie temperatury kojarzone są zwykle z obietnicą od dawna wyczekiwanego urlopu i odpoczynku. Najchętniej wyjeżdżamy na wczasy do miejsc, gdzie pogoda jest gwarantowana, a trzydziestostopniowy upał jest normą. Niestety narażenie organizmu na ciągły gorąc nie jest obojętne dla zdrowia i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Uważać muszą szczególnie sercowcy, ale nie tylko. Jak wysokie temperatury wpływają na zdrowie? Kto i kiedy powinien najbardziej uważać? Wyjaśniamy.

Co się dzieje z sercem w upały u osób zdrowych?

Wysokie temperatury są bardzo dużym obciążeniem nie tylko dla serca, ale dla całego układu krwionośnego. Ze względu na nasilenie metabolizmu w tkankach i narządach podczas upałów wzrasta zapotrzebowanie organizmu na tlen. Oznacza to, że krew musi przepływać przez naczynia szybciej i intensywniej niż zwykle. Jednocześnie aktywowane są mechanizmy, które mają na celu obniżenie temperatury ciała do bezpiecznych poziomów, m.in. rozszerzenie skórnych naczyń krwionośnych. Oba te zjawiska sprawiają, że serce musi bić szybciej i ze zwiększoną siłą, aby sprostać wymaganiom organizmu.

Reklama

Mechanizm rozwoju udaru cieplnego

Niestety przy długotrwałym przebywaniu na silnym słońcu bądź gdy obecne są pewne czynniki ryzyka (m.in. starszy wiek lub występujące już problemy zdrowotne),  powyższe mechanizmy mogą okazać się niewystarczające do obniżenia temperatury ciała. Dochodzi wtedy do rozwoju udaru cieplnego, czyli sytuacji, gdy pod wpływem upałów temperatura ciała gwałtownie wzrasta, zazwyczaj powyżej 40 stopni Celsjusza. Towarzyszą temu objawy takie jak utrata przytomności, zaburzenia mowy czy zdezorientowanie. Udar cieplny jest stanem zagrożenia życia, ponieważ grozi rozwojem ciężkich arytmii, niewydolności serca, wstrząsu, a także nagłej śmierci.

Konsekwencje zdrowotne wysokich temperatur

Większość osób myśląc o konsekwencjach słońca i upałów dla zdrowia, myśli przede wszystkim o oparzeniach słonecznych, udarze cieplnym bądź o raku skóry. Wysokie temperatury mogą jednak wpływać praktycznie na cały organizm. Na ich efekty narażone są w szczególności osoby nieprzyzwyczajone do przebywania w tego typu środowiskach, np. turyści odpoczywający na wakacjach w ciepłych krajach. 

Podczas upałów obserwuje się nasilenie objawów i pogorszenie przebiegu m.in.: 

  • chorób serca (m.in. jego niewydolności),
  • chorób układu oddechowego (np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc),
  • chorób nerek,
  • cukrzycy,
  • migreny,
  • problemów ze zdrowiem psychicznym,
  • chorób autoimmunologicznych, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów czy tocznia rumieniowatego układowego.

Upały zwiększają ryzyko śmierci z powodu zawału serca

Wysokie temperatury mogą zwiększać ryzyko śmierci z powodu zawału serca. Badacze z Uniwersytetu Harvarda wykazali, że o ile same wysokie temperatury w populacji ogólnej nie zwiększają ryzyka zawału, to podwyższają ryzyko zgonu z jego powodu. Z kolei wśród osób ze stwierdzoną niewydolnością serca upały zwiększają zarówno ryzyko zawału, jak i zgonu. Co ciekawe, największe ryzyko śmierci miały osoby młode.

Ryzyko rośnie wraz ze wzrostem temperatury

Badanie, w którym przeanalizowano okoliczności śmierci ponad 15 tys. osób mieszkających w Kuwejcie na przestrzeni ok. 7 lat, wykazało, że narażenie na wysokie temperatury zwiększają ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych średnio dwukrotnie. Z kolei przy ekspozycji na ekstremalny upał (temperaturę powyżej 40 stopni Celsjusza) ryzyko to jest wyższe ponad 10 razy.

W tych godzinach lepiej się nie opalać

Badania wykazały, że promienie słoneczne są najsilniejsze między godziną 10 a 16. Ekspozycja na słońce w tych godzinach, w połączeniu z wysokimi temperaturami, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Specjaliści zalecają więc, aby ten czas najsilniejszego słońca spędzić w domu, a na opalanie czy inne urlopowe aktywności wybrać się poza tymi godzinami. 

Upały zwiększają ryzyko arytmii

Podczas upałów istnieje większe ryzyko rozwoju arytmii, w szczególności u osób, które w przeszłości przebyły epizody nieregularnego bicia serca. Wysokie temperatury mogą indukować m.in. napady migotania przedsionków, które jest najczęściej występującą arytmią.

Jak chronić serce w upały?

W obliczu nadciągających wysokich temperatur warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą bezpiecznie przetrwać upalne dni. W tym okresie pomocne będzie:

  • uważne monitorowanie prognozy pogody, a w trakcie fal upału przebywanie w miarę możliwości jak najdłużej w domu;
  • nawadnianie się - pij każdego dnia minimum 2 litry wody dziennie i nie czekaj z tym do momentu, kiedy będziesz spragniony. Świadczy to o tym, że już jesteś w pewnym stopniu odwodniony;
  • ograniczenie spożycia alkoholu - niektóre badania wskazują, że picie alkoholu w upały może zwiększyć ryzyko udaru cieplnego;
  • stosowanie kremów z filtrem minimum SPF 30, najlepiej SPF 50, które ochronią skórę przed oparzeniami;
  • noszenie kapelusza, okularów przeciwsłonecznych i luźnych, przewiewnych ubrań, aby zmniejszyć ryzyko przegrzania.

CZYTAJ TAKŻE: 

Astma burzowa. Jak uniknąć groźnych objawów

Folia z apteki przyda się w upały. Patent za kilka złotych wychłodzi mieszkanie

Wrócą ekstremalne upały. Unia Europejska wydała oficjalne ostrzeżenie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: upały
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL