Czy toksyny z jelit zatruwają organizm? Czym naprawdę jest zespół nieszczelnych jelit

Nieszczelność jelit, inaczej zespół cieknącego jelita, jest tematem coraz częściej poruszanym w kontekście przyczyn takich chorób, jak otyłość, choroby autoimmunologiczne, alergie a nawet autyzm. Zwolennicy alternatywnych metod leczenia upatrują w tym zespole przyczyn wielu dolegliwości, jednak w ujęciu medycznym taka jednostka chorobowa nie istnieje. Co zatem kryje się pod pojęciem cieknącego jelita i dlaczego test buraczany, wykorzystywany do diagnozowania, to mit? Odpowiadamy.

Nieszczelność jelit - co to jest?

Zgodnie z teorią zwolenników zespołu cieknącego jelita, jest to zaburzenie, które powoduje przenikanie szkodliwych substancji i toksyn z jelit do całego organizmu, wywołując ogólnoustrojowy stan zapalny.

Wśród zaburzeń, do których rzekomo prowadzi cieknące jelito, wymienia się otyłość, chroniczne zmęczenie, migrenowe bóle głowy, nietolerancje pokarmowe, choroby tarczycy a także autyzm.

Za przyczynę nieszczelności jelit uznaje się rozwijający się stan zapalny, prowadzący do uszkodzenia komórek ściany jelita cienkiego. W konsekwencji tego dochodzi do "rozluźnienia" komórek, co powoduje zwiększoną przepuszczalność ściany. Przez "dziury" powstałe w jelicie do całego organizmu przenikają niestrawione białka, a także toksyny, które prowadzą do zaburzeń pracy wielu układów.

Reklama

Nieszczelne jelita - jakie są przyczyny?

Do nieszczelności jelit ma się przyczyniać nadmierne spożywanie alkoholu, niewłaściwa dieta: bogata w gluten, ostre przyprawy oraz konserwanty, a także stres.

Wśród innych przyczyn nieszczelności jelit wymienia się także:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • antybiotyki,
  • pigułki antykoncepcyjne,
  • zakażenia bakteryjne, pasożytnicze i grzybicze,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niedobór kwasu solnego żołądka.

Nieszczelność jelit - co na to medycyna?

Zespół nieszczelności jelit nie jest uznawany za chorobę i nie został on zamieszczony w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Spekulacje na temat cieknącego jelita wzbudzają sporo kontrowersji w środowisku medycznym, bowiem zwolennikami tej teorii są osoby zainteresowane medycyną alternatywną i nie istnieją żadne badania dotyczące związku nieszczelności jelit, a autyzmem czy otyłością.

Przepuszczalność jelit - co mówią badania?

Translokacja bakteryjna z jelit do organizmu jest możliwa w szczególnych przypadkach. Przeniknięcie szkodliwych substancji jest możliwe w niedokrwieniu jelit, chorobach o podłożu immunologicznym a także w przypadku uszkodzenia wątroby.

W chorobach błony śluzowej jelit również zauważa się zwiększoną przepuszczalność jelit, jednak dotyczy to pacjentów z potwierdzoną chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego czy u osób z celiakią.

Objawy w zespole cieknącego jelita

Za rzekome objawy cieknącego jelita uznaje się dolegliwości nie tylko ze strony układu pokarmowego, ale także układu nerwowego czy skóry. Do najczęściej wymienianych zalicza się:

  • wzdęcia,
  • zaparcia i biegunki,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • alergie pokarmowe,
  • zgagę,
  • trądzik,
  • suchość skóry,
  • zmęczenie i nadmierną senność,
  • zaburzenia pamięci,
  • zmiany nastroju,
  • zapalenie zatok i przewlekły katar,
  • łzawienie oczu,
  • wahania masy ciała.

Objawów jest więcej, jednak mogą one występować na innym podłożu, niż zespół cieknącego jelita. Chociaż układ pokarmowy oraz wchłanianie wartości odżywczych ma szczególny wpływ na zdrowie człowieka, to powyższe symptomy mogą wynikać z chorób o złożonej etiologii, z czynników środowiskowych czy uwarunkowań genetycznych. Nie ma żadnych dowodów, by powyższe objawy związane z zespołem cieknącego jelita.

Jak diagnozuje się nieszczelność jelit?

Zwolennicy teorii cieknącego jelita zalecają wykonanie testu laktuloza-mannitol. Te dwa węglowodany nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego, a test zakłada, że badany pacjent spożywa w określonej dawce zarówno laktulozę jak i mannitol, a następnie oddaje próbkę moczu do badania.

Test ten wykorzystywany jest do diagnozowania choroby Leśniowskiego-Crohna czy celiakii i tylko w tych przypadkach ma on swoje uzasadnienie diagnostyczne.

Innym testem promowanym przez zwolenników zespołu nieszczelności jelit jest test z sokiem buraczanym. "Badanie" polega na wypiciu soku z buraka a następnie obserwacji koloru swojego moczu. Jeśli będzie on czerwony, to znak, że cierpimy na cieknące jelito. Jest to oczywiście fałszywa diagnostyka, bowiem mocz zabarwiony na czerwono po zjedzeniu buraków wynika z faktu, że zawierają one betacyjany, a dokładnie betaniny.

Betaniny, w zależności od pH, mogą lecz nie muszą wpływać na barwę moczu. W środowisku kwaśnym betaniny utrzymują swój czerwony kolor, a w środowisku obojętnym i zasadowym - tracą go. Test buraczany nie jest zatem żadną wiarygodną metodą diagnostyczną.

Leczenie nieszczelności jelit - dieta

Aby uniknąć objawów nieszczelnego jelita, zwolennicy tej choroby zalecają stosowanie diety FODMAP. Zakłada ona eliminację produktów, które mogą fermentować w przewodzie pokarmowym. Będąc na diecie należy unikać m.in. pieczywa, nabiału, niektórych owoców i warzyw. Lekarze przestrzegają jednak przed stosowaniem diety eliminacyjnej bez żadnego uzasadnienia medycznego, bowiem może ona doprowadzić do groźnych niedoborów witaminowych.

Osoby, które wierzą w chorobę cieknącego jelita, zachęcają do profilaktycznego przyjmowania probiotyków. To również nie jest wskazane, ponieważ zbyt duża ich ilość może powodować problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, wywoływać trądzik lub wysypkę, a także prowadzić do SIBO.

CZYTAJ TAKŻE:

Sine plamy wokół pępka to nic dobrego. Sygnał ostrzegawczy wysyła trzustka

Tak objawia się choroba trzustki lub celiakia. Zauważysz w toalecie

Przez dwa lata wstrzymywała gazy. W szpitalu dowiedziała się, jakie to niebezpieczne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroba jelit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL