Najczęstszy błąd podczas gotowania makaronu. Taki szybciej podniesie glikemię
Tagliatelle, penne, lasagne, farfalle, spaghetti... Makaron to nieodłączny element wielu dań. Istnieje wiele jego odmian, które różnią się nie tylko kształtem, ale też składem. Który makaron jest najzdrowszy? Jakie są wartości odżywcze makaronu i jego indeks glikemiczny? Kto nie powinien jeść makaronu? I jak na właściwości makaronu wpływa sposób jego gotowania? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Makaron jest produktem wytwarzanym na bazie mąki, wody, a niekiedy także jaj, przy czym można do niego dodawać również inne składniki. Choć za ojczyznę makaronu uważane są powszechnie Włochy, znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że wyrób ten pochodzi z Azji. Makaron miał być tam wyrabiany już 4 tysiące lat temu. Do Włoch makaron trafił w XIII wieku za sprawą słynnego podróżnika znanego jako Marco Polo. To właśnie Włosi spopularyzowali makaron w Europie i na całym świecie.
Makaron to nieodłączny składnik wielu popularnych dań. Spaghetti, lasagne czy cannelloni? Oczywiście są też wersje bez makaronu, ale dla wielu to już nie to samo. Sałatka z dodatkiem makaronu? Jak najbardziej. W wielu domach makaron to podstawowy produkt.
Makaron występuje w wielu odmianach. Różnią się one od siebie nie tylko kształtem, ale i składem. Za najzdrowszy makaron uchodzi ten pełnoziarnisty, będący źródłem witamin z grupy B, cynku, magnezu i żelaza. Dzięki większej zawartości błonnika wpływa korzystnie na układ pokarmowy. Ma też mniej kalorii niż inne rodzaje makaronu.
Warto wybierać makaron z pszenicy durum, ale do wyboru są też inne rodzaje makaronów, które uchodzą za szczególnie zdrowe. Zalicza się do nich:
- makaron orkiszowy,
- makaron gryczany,
- makaron ryżowy,
- makaron z ciecierzycy.
Czytaj też: Włosi się nią zajadają. Reguluje pracę jelit, wspomaga wątrobę i obniża ciśnienie
W makaronach można znaleźć m.in.:
- sód,
- fosfor,
- magnez,
- wapń,
- żelazo,
- selen,
- potas,
- mangan,
- witaminę A,
- witaminę K,
- witaminy z grupy B.
Makaron to przede wszystkim źródło węglowodanów. Wartości odżywcze makaronu są jednak uzależnione w dużej mierze od jego rodzaju. Należy zwrócić również uwagę na to, że makaron jest składnikiem złożonych dań - na ostateczną kaloryczność i wartości odżywcze potrawy będą miały wpływ wszystkie produkty użyte do jej przygotowania. Warto łączyć go ze zdrowymi tłuszczami i podawać z warzywami. Jeśli przygotowujemy danie wysokokaloryczne z makaronem w roli głównej, najlepiej robić to raz w tygodniu.
Istnieją różne rodzaje makaronów, różniące się od siebie m.in. składem. Indeks glikemiczny makaronu uzależniony jest od stopnia jego przetworzenia. Makaron pełnoziarnisty, z nieoczyszczonej mąki, wyróżnia się niskim IG. Niskim IG może pochwalić się np. makaron pszenny razowy, makaron żytni razowy czy makaron owsiany razowy.
Warto pamiętać także, że makaron ugotowany al dente (na półtwardo) charakteryzuje się niższym indeksem glikemicznym od makaronu miękkiego czy rozgotowanego. I to właśnie zbyt długie gotowanie makaronu jest najczęściej popełnianym błędem. Negatywnie wpływa nie tylko na smak i sprężystość makaronu, ale także na jego IG. Warto więc pilnować czasu gotowania wskazanego na opakowaniu.
Niskim IG wyróżnia się też makaron białkowy ze strączków. Jego IG wynosi jedynie 30. Chodzi tu m.in. o makaron z soczewicy czy ciecierzycy. Ten bezglutenowy i wegański produkt można znaleźć w wielu sklepach ze zdrową żywnością.
Makaron ryżowy i kukurydziany nie zawierają glutenu, ale są też ubogie w błonnik. Często ich IG jest bardzo wysokie - wynosi nawet ok. 90.
Czytaj też: Zastąp nią ziemniaki lub ryż. Dostarczy witaminy A i błonnika, nie obciąży żołądka
Makaron pełnoziarnisty nie powinien być spożywany przez osoby, które zmagają się ze zgagą i cierpią z powodu stanów zapalnych jelit, wrzodów żołądka czy dwunastnicy. Duża zawartość błonnika, która zwykle jest korzystna dla zdrowia, może pogorszyć ich samopoczucie.
Przeciwwskazaniem do spożywania makaronu jest też uczulenie na pszenicę. To właśnie ona jest podstawowym składnikiem klasycznych makaronów. Reakcja alergiczna u osób uczulonych może być lekka (np. zaczerwienienie skóry), ale i poważna, zagrażająca zdrowiu czy życiu.
Makarony pszenne nie powinny być spożywane przez osoby z celiakią czy nietolerancją glutenu. Osoby te powinny raczej sięgać po makarony sojowe czy ryżowe lub po prostu po makarony bezglutenowe, które obecnie są łatwo dostępne.
Na makarony powinni również uważać weganie. Niektóre z nich zawierają w swoim składzie jajka. Makaronu jajecznego powinny także unikać osoby uczulone na białko znajdujące się w jajach kurzych.
Diabetykom zaleca się stosowanie określonej diety. Powinni spożywać produkty, w których znajdują się węglowodany złożone. Diabetycy mogą jeść makaron, ale powinni wybierać ten o niskim indeksie glikemicznym. Najlepiej gotować makaron al dente, ponieważ wówczas ma dodatkowo niższy IG. Najodpowiedniejszy dla osób z cukrzycą będzie makaron razowy, czyli pełnoziarnisty.
Czytaj również: Oczyszcza z toksyn, zwalcza pasożyty, wspomaga trawienie. Jedz na diecie odchudzającej
Makaron uchodzi za produkt kaloryczny - z tego względu osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, starają się go unikać. Warto zatem wiedzieć, że makaron wcale nie jest przesadnie kalorycznym produktem żywnościowym. Kaloryczne mogą zaś być dodatki, z którymi go zjadamy - przede wszystkim różnego rodzaju sosy.
Na diecie najlepiej jeść makaron pełnoziarnisty, który zapewnia uczucie sytości na długi czas. Podobno dobrym dodatkiem do makaronu jest surowa marchewka - badania pokazały, że dzięki jej spożyciu poziom cukru będzie wolniej wzrastał. Warto też uwzględnić w obiedzie sałatkę z oliwą - pomoże ona lepiej wchłaniać się substancjom odżywczym.
Na diecie warto wybierać makaron pełnoziarnisty, spożywać odpowiednie jego ilości i podawać go z warzywami. Warto również przygotować go al dente. Zastosowanie ostrych przypraw, o ile tylko nie ma ku temu przeciwwskazań, przyspieszy metabolizm i ograniczy apetyt. Można więc przyprawić sos czy warzywa do makaronu np. z pieprzem cayenne.
Wiele osób zastanawia się, czy przy wysokim poziomie cholesterolu można jeść makaron. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, jednak należy wybierać makaron razowy, który obniża poziom złej frakcji cholesterolu we krwi. Przy wysokim cholesterolu można też zdecydować się na włączenie do diety makaronu z mąki z pszenicy durum.
CZYTAJ TEŻ:
Reguluje glikemię, pomaga schudnąć, zastępuje mięso. Unikaj przy wrażliwych jelitach
Wsyp łyżeczkę do wody i zagotuj. Pij codziennie, by spalić tłuszcz i obniżyć ciśnienie