Zwalcza bakterie i wolne rodniki, ma więcej witamin niż sok. Nie wyrzucaj jej
Skórka pomarańczy bardzo często ląduje w koszu, od razu po zjedzeniu soczystego owocu. Mało kto wie jednak, że ma ona więcej witaminy C niż sam sok z pomarańczy. Jak jeszcze wpływa na nasze zdrowie? I jak ją zastsować? Sprawdź, a od dziś przestaniesz ją wyrzucać.
Skórka pomarańczy jest źródłem wielu składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Skórka pomarańczy zawiera ponad 60 flawonoidów roślinnych, odpowiedzialnych m.in. za neutralizowanie szkodliwego działania wolnych rodników tlenowych. Ekstrakty ze skórki pomarańczy mają właściwości antybakteryjne. Właśnie dlatego walczą ze szkodliwymi patogenami tj. E.Cola czy Listeria monocytogenes.
Bardzo ważną właściwością skórki z pomarańczy jest dostarczanie cennych witamin, minerałów, a także błonnika pokarmowego. Mało kto wie, że skórka pomarańczy ma aż 10 razy więcej witaminy C niż sam sok owocu.
Skórkę z pomarańczy możemy zastosować jako dodatek do napoju lub w kosmetyce. Oto 4 sposoby na wykorzystanie skórki z pomarańczy:
- dodatek do herbaty lub napar - dostarczymy do naszego organizmu zdrowotnych właściwości skórki z pomarańczy, a dodatkowo uzyskujemy przyjemny aromat herbaty;
- peeling do ciała - skóra będzie złuszczona i odmłodzona, jeśli dodamy skórkę pomarańczy do oleju kokosowego i cukru, a wszystko razem wymieszamy;
- dodatek do kąpieli - wystarczy dodać skórkę pomarańczy do wanny pełnej wody, aby odmłodzić i ujędrnić skórę;
- maseczka na twarz - mieszamy 2 łyżki skórki pomarańczy z miodem i nakładamy na twarz. Taka maseczka działa nie tylko odmładzającą, ale przede wszystkim oczyszczająco na skórę twarzy.
Skórka pomarańczy zawiera w swoim składzie aktywne związki. Odpowiadają one za zapobieganie wielu chorobom. Na co pomagają?
- Nieprawidłowy poziom cholesterolu
Skórka pomarańczy zawiera fitochemikalia i flowanoidy, które pomagają regulować nieprawidłowym poziomem cholesterolu. Przeciwutleniacze oczyszczają krew, a także zapobiegają powstaniu płytki miażdżycowej blokującej krew i doprowadzającej do tworzenia zatorów. Skórka pomarańczy ma również dobry wpływ na pracę układu naczyniowo - sercowego. Zapobiega nadciśnieniu, udarowi, a także atakowi serca.
- Zgaga
Związki zasadowe w skórce pomarańczy są odpowiedzialne za redukcję ilości kwasu żołądkowego. Jej regularne jedzenie pozwala na utrzymaniu trawiennego wskaźnika pH na właściwym poziomie. W trakcie wystąpienia zgagi warto stosować skórkę pomarańczy codziennie przez 3 tygodnie.
- Problemy żołądkowe
100 g skórki pomarańczy zawiera 10,6 g błonnika, który jest bardzo ważny przy odpowiednim funkcjonowaniu układu trawiennego. W związku z tym skórka pomarańczy usprawnia usuwanie odpadów z jelita grubego. Oprócz tego łagodzi bóle żołądka, a także ma pozytywny wpływ na florę bakteryjną chroniącą jelita.
- Choroby układu oddechowego
Jedzenie skórki pomarańczy wzmacnia układ odpornościowy ze względu na dużo większe ilości witaminy C niż sam owoc. Związki przeciwutleniaczy są odpowiedzialne za spowalnianie procesu rozprzestrzeniania się wirusów oraz bakterii oraz za lepsze działanie mechanizmów obronnych. Właśnie dlatego skórka pomarańczy walczy z chorobami tj. przeziębienie, grypa, alergia, zapalenie oskrzeli, astma, a nawet nowotwór płuc.
- Zęby
Skórka z pomarańczy posiada ekstrakty i olejki zapobiegające szkodliwemu działaniu płytki nazębnej oraz wszelkim infekcjom. Żucie skórki pomarańczy łagodzi ból i nadwrażliwość, a także kontroluje bakterie, odświeża oddech oraz pomaga pozbyć się żółtych plam na zębach.
- Skóra
Skórka pomarańczy bogata w witaminę C redukuje plamy i inne oznaki przedwczesnego starzenia skóry. Ekstrakty skórki pomarańczy przyczyniają się do usuwania plamek powstałych pod wpływem słońca, toksyn czy oparzeń. Ponadto maseczka ze skórki pomarańczy oczyszcza pory oraz zapobiega powstawaniu zaskórników i wyprysków, a także łagodzi zmiany potrądzikowe.
Najbardziej popularnym zastosowaniem skórki pomarańczy jest dodanie jej do herbaty. Wystarczy pokroić ją w paski, wysuszyć i w takiej postaci dodać do herbaty np. zamiast plasterka cytryny. Możemy również zaparzyć herbatę z pomarańczy inaczej nazywaną naparem. Jak ją zrobić? Oto przepis:
- posiekaj świeżą lub ususzoną skórkę pomarańczy na drobne kawałki;
- umieść posiekaną skórkę pomarańczy w garnku i zalej ją 1 szklanką wody;
- przykryj naczynie pokrywką;
- gotuj wodę i natychmiast wyłącz ogień, zostawiając napar ze skórki pomarańczy do zaparzenia na godzinę;
- odcedź skórkę od herbaty.
Tak przygotowaną herbatę ze skórki pomarańczy warto przelać do dzbanka. Możesz pić ciepłą herbatę lub odstawić ją do wystygnięcia.
CZYTAJ TAKŻE:
Napój z jagód goji - działanie, składniki, sposób przygotowania
Pigwa - właściwości i przeciwwskazania. Najlepsze przetwory z pigwy