Jak lepiej przyjmować witaminę D: codziennie czy raz w miesiącu? Oto aktualne normy i optymalna dawka
Witamina D nie bez powodu nazywana jest witaminą życia. Jest ona niezwykle ważna dla zdrowia ze względu na szereg kluczowych funkcji, jakie pełni w naszym organizmie. W Polsce, ze względu na panujące warunki klimatyczne, osiągnięcie odpowiedniej syntezy skórnej witaminy D jest utrudnione nawet w okresie letnim. Dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D wraz z dietą również wydaje się niemożliwe. Dlatego tak ważna jest suplementacja. Często pojawia się pytanie, czy należy przyjmować witaminę D codziennie, czy można przyjąć większą dawkę np. raz w miesiącu. To zależy.
Witamina D jest jednym z kluczowych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to witamina, która rozpuszcza się w tłuszczach.
Najważniejszymi formami witaminy D są witamina D2 (ergokalcyferol) i witamina D3 (cholekalcyferol). Witamina D2 pochodzi głównie z pożywienia roślinnego, takich jak grzyby, natomiast witamina D3 jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieniowania UVB z promieni słonecznych oraz występuje w niektórych produktach zwierzęcych, takich jak ryby tłuste, tran czy żółtka jaj.
Głównym źródłem witaminy D dla organizmu jest synteza skóry pod wpływem promieniowania UVB z naturalnego światła słonecznego. Dlatego czas spędzony na otwartym powietrzu, szczególnie w okresie letnim, może przyczynić się do zwiększenia poziomu witaminy D w organizmie.
Warto zauważyć, że stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym SPF może ograniczać syntezę witaminy D w skórze, ponieważ chronią one skórę przed promieniowaniem UVB. Jednak ważne jest, aby zachować równowagę między korzystaniem z kremów z filtrem w celu ochrony przed promieniowaniem UV i ryzykiem niedoboru witaminy D.
Warto również pamiętać, że inne źródła witaminy D, takie jak suplementy diety i produkty spożywcze wzbogacone w witaminę D, mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tej witaminy w organizmie.
Witamina D nie bez przyczyny jest nazywana witaminą życia. Jest ona niezwykle ważna dla zdrowia. Kontroluje równowagę wapniowo-fosforanową, wspiera zdrowie kości, wpływa na układ odpornościowy, zapobiega wielu chorobom i bierze udział w wielu procesach metabolicznych.
Niedobór witaminy D może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie kości, mięśni, podatność na infekcje, czy zaburzenia nastroju. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie przez cały rok.
W badaniu klinicznym, przeprowadzonym m.in. przez Sophie De Niet, z Laboratoires SMB potwierdzono, że podawanie witaminy D w większej dawce raz w miesiącu oraz w mniejszej dawce codziennie ma podobną skuteczność w efekcie długofalowym.
Wyniki badania dowodzą, że podawanie raz w miesiącu 50 000 IU witaminy D3 nie budzi obaw dotyczących bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważna informacja dla pacjentów z dużym niedoborem, którzy często martwią się o potencjalne skutki uboczne suplementacji.
"Nasza praca wskazuje, że miesięczne podawanie witaminy D3 w dużej dawce stanowi skuteczne narzędzie do normalizacji poziomu 25(OH)D3. Dlatego też, zyskując pewność w bezpieczeństwie tego podejścia, możemy polecić je jako jedną z rekomendowanych opcji dla pacjentów z niedoborem" - napisali w podsumowaniu badania jego autorzy.
Warto jednak podkreślić, że przyjmowanie wysokich dziennych dawek witaminy D powinno być uzasadnione wynikami badań laboratoryjnych i interpretacją lekarza. Decyzję o dawkowaniu witaminy D3 należy zawsze konsultować z odpowiednim specjalistą medycznym, aby uniknąć potencjalnych negatywnych skutków ubocznych oraz zapewnić odpowiednią suplementację w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Czytaj także: Codziennie brał olbrzymie dawki witaminy D. Niepokojące objawy zauważył po miesiącu
Jak przyjmować witaminę D?
Witaminę D najlepiej przyjmować regularnie wraz z posiłkiem, ponieważ jest ona rozpuszczalna w tłuszczach. Zalecana dzienna dawka witaminy D może się różnić w zależności od wieku, wagi, płci i trybu życia. Ważne jest wykonywanie badań poziomu witaminy D we krwi, aby ustalić indywidualne potrzeby organizmu.
- Noworodki: 0-6 miesięcy: 400 IU/dobę
- Noworodki: 6-12 miesięcy: 400-600 IU/dobę
- Dzieci (1-3 lat): 600 IU/dobę
- Dzieci (4-10 lat): 600-1000 IU/dobę
- Młodzież (11-18 lat): 1000-2000 IU/dobę
- Dorośli (19-75 lat): 1000-2000 IU/dobę
- Seniorzy (powyżej 75 lat): 2000-4000 IU/dobę
W przypadku osób z nadwagą lub otyłością zazwyczaj konieczne jest zastosowanie podwójnej dawki witaminy D3 w porównaniu z zalecaną dawką dla osób o prawidłowej masie ciała.
Źródło:
Badanie: Sophie De Niet, Monte Coffiner, Stéphanie Da Silva, Bernard Jandrain, Jean-Claude Souberbielle, and Etienne Cavalier : A Randomized Study to Compare a Monthly to a Daily Administration of Vitamin D3 Supplementation. Nutrients. 2018.
CZYTAJ TAKŻE:
Witamina D - rano czy wieczorem? Przed, w trakcie czy po posiłku?
Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem demencji