Duże zmiany w przychodniach od 1 października. Oto co musisz wiedzieć

1 października br. wchodzą w życie duże zmiany w funkcjonowaniu przychodni. Nowe przepisy m.in. rozszerzają listę badań, na które mogą kierować lekarze POZ, a na które dotąd mogli wysłać specjaliści. O jakie badania chodzi? Co dokładnie zmieni się w przychodniach (i czy we wszystkich) od 1 października? Wyjaśniamy.

Zmiany w przychodniach od 1 października. Co się zmieni?

19 września br. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia "zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej". Nowe przepisy uruchamiają opiekę koordynowaną w przychodniach i rozszerzają listę badań, na które będą mogli kierować lekarze rodzinni.

Diagnostyka i leczenie chorób mają przebiegać sprawniej. Osoby chore przewlekle zyskają dostęp do większej liczby badań, a także kompleksowej i ciągłej opieki realizowanej przez lekarza i pielęgniarkę z POZ. Możliwe będzie korzystanie z porad dietetycznych realizowanych przez dietetyków. Nowe regulacje mają ułatwić też dostęp do specjalistów, w tym kardiologów czy endokrynologów. Zmiany w przychodniach POZ mają pozwolić m.in. na skuteczniejsze wykrywanie najczęstszych chorób przewlekłych, ułatwić prowadzenie opieki kompleksowej nad pacjentem (bez konieczności kierowania go do lekarza specjalisty udzielającego świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej), a także przyczynić się do poprawy jakości opieki nad pacjentami chorymi przewlekle.

Reklama

Zmiany w przychodniach od 1 października. Minister zdrowia wyjaśnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zauważa, że zmiany w POZ skrócą kolejki do lekarzy specjalistów

- Kolejki się skrócą, po pierwsze dlatego, że zwiększamy liczbę badań, która może być wykonana w POZ. Pacjenci nie będą musieli iść do specjalisty, by wykonać pewne badania - zaznaczał w Radiu Plus. Po drugie, jak wskazał, "będzie zupełnie nowa instytucja konsultacji lekarz-lekarz".

- Lekarz rodzinny, na postawie poszerzonych wyników badań pacjenta, nie będzie nas wysyłał do specjalisty po interpretację, tylko będzie mógł (...) wykonać telefon, skonsultować się z lekarzem specjalistą i prowadzić dalsze leczenie. Pacjent będzie mniej "pukał od drzwi do drzwi" - wyjaśniał szef MZ.

"Kompleksowość opieki, dostęp do szerszej diagnostyki, współpraca specjalistów medycyny rodzinnej i kardiologii, endokrynologii, pulmonologii, alergologii" - tak na zmiany zareagowała Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

Opieka koordynowana w przychodniach. Wykaz świadczeń

Jak głosi rozporządzenie, świadczenia opieki koordynowanej są realizowane w co najmniej jednym z następujących zakresów:

Zmiany w przychodniach. Nowe badania

Na jakie badania od 1 października będzie mógł kierować pacjenta lekarz w przychodni? Na liście zaprezentowanej przez Ministerstwo Zdrowia znajdują się: 

  • EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa EKG),
  • Holter EKG 24, 48 i 72 godz. (24-48-72-godzinna rejestracja EKG),
  • Holter RR (24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego),
  • USG Doppler tętnic szyjnych,
  • USG Doppler naczyń kończyn dolnych,
  • ECHO serca przezklatkowe,
  • BNP (NT-pro-BNP),
  • albuminuria (stężenie albumin w moczu),
  • UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu);
  • spirometria,
  • spirometria z próbą rozkurczową,
  • celowana biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy (u dorosłych),
  • antyTPO (przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej),
  • antyTSHR (przeciwciała przeciw receptorom TSH),
  • antyTg (przeciwciała przeciw tyreoglobulinie).

Zmiany w przychodniach POZ zaczną obowiązywać od 1 października, z tym że będą one wprowadzane stopniowo, a ich wdrożenie nie jest obligatoryjne. Oznacza to, że nie wszystkie przychodnie będą oferowały swoim pacjentom rozszerzony pakiet badań.

CZYTAJ TAKŻE: 

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe? Karetka nie w każdej sytuacji 

E-recepta. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

"Żłobkowe trojany". Dziecko parę razy kichnie, rodzic trafia na SOR

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wizyta u lekarza | badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL