Co przyśpiesza wystąpienie menopauzy, a co opóźnia? Naukowcy wyliczają

Menopauza, zwana również klimakterium oraz przekwitaniem, jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Pojawia się zwykle między 40. a 58. rokiem życia i charakteryzuje się zmniejszeniem aktywności jajników, utratą płodności oraz szeregiem objawów, które dla wielu przedstawicielek płci żeńskiej mogą być uciążliwe. Proces przejścia z okresu płodnego do momentu, w którym gonady zaczynają tracić swoją funkcję, następuje stopniowo, w dodatku może być uwarunkowany przez wiele czynników. Od czego więc zależy, kiedy rozpocznie się okres przekwitania? Co wpływa na wczesną menopauzę, a co może opóźniać jej wystąpienie? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Początek menopauzy a predyspozycje genetyczne

Liczne badania naukowe potwierdzają wpływ genetyki i wywiadu rodzinnego na wiek rozpoczęcia menopauzy. Jeśli twoja babcia, mama czy siostra wcześnie weszły w okres przekwitania, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ty także doświadczysz tego w podobnym wieku. Co więcej, badacze zidentyfikowali geny, które mają związek z intensywnością objawów klimakterium, takich jak uderzenia gorąca czy nocne poty, więc jeśli kobiety w twojej rodzinie odczuwają przykre dolegliwości w trakcie menopauzy, powinnaś być przygotowana na to, że możesz je odziedziczyć.

Reklama

Związek czynników środowiskowych z menopauzą

Czynniki środowiskowe istotnie korelują z wiekiem wystąpienia menopauzy. Wielu ekspertów twierdzi, że wczesna pierwsza miesiączka wiąże się często z wcześniejszym początkiem przekwitania, co zaobserwowano u kobiet w wielu krajach na całym świecie. Uważa się, że posiadanie większej ilości dzieci oraz młody wiek urodzenia pierwszego dziecka wpływają na późniejsze zapoczątkowanie klimakterium. Wspomina się również o wpływie poziomu wykształcenia oraz stanu majątkowego na wystąpienie ostatniej miesiączki. Wiele źródeł podaje, że im kobieta jest bardziej wyedukowana, a jej sytuacja finansowa jest korzystniejsza, tym przekwitanie zachodzi później.

Ponadto na wiek osiągnięcia menopauzy wpływa rasa i pochodzenie. Według dostępnych badań najpóźniej przechodzą ją kobiety w Japonii, a najwcześniej rasy latynoskiej. Japonia wyróżnia się na tle krajów azjatyckich, gdyż w innych państwach na tym kontynencie wejście w okres klimakterium zazwyczaj zaczyna się wcześniej niż u przedstawicielek rasy białej i kobiet ciemnoskórych.

Czy palenie tytoniu wpływa na wiek rozpoczęcia menopauzy?

Mimo że przekwitanie jest naturalną częścią procesu starzenia się kobiety, palenie papierosów jest jednym z czynników, który przyspiesza pojawienie się pierwszych objawów. Według przeprowadzonych badań u ok. 40 proc. palaczek klimakterium rozpoczyna się przed 50. rokiem życia, średnio dwa lata szybciej niż u kobiet niepalących. Naukowcy dowodzą także, że nikotynizm wiąże się ze zwiększoną częstotliwością i nasileniem uderzeń gorąca u pań po menopauzie, a wpływ na wystąpienie tego objawu ma również palenie bierne, czyli ekspozycja na dym papierosowy od innych palących osób.

Jak styl życia wpływa na menopauzę?

Ważnym elementem stylu życia, który wpływa na wiek wejścia w okres przekwitania, jest aktywność fizyczna i jej intensywność. Lekki lub umiarkowany oraz regularny wysiłek fizyczny u dorosłych kobiet wiąże się z późniejszą menopauzą i dłuższym okresem rozrodczym. Natomiast bardzo częste ćwiczenia o dużym natężeniu mogą skutkować wczesnym przekwitaniem ze względu na obniżony poziom estrogenów we krwi. 

Jednym z czynników, który zmniejsza ryzyko wczesnej menopauzy, jest współżycie, co jest poparte badaniami naukowymi. Stosunek płciowy co najmniej raz w tygodniu redukuje szanse na wystąpienie objawów klimakterium w młodszym wieku nawet o 30 proc.

Związek picia alkoholu i wiek, w którym kobieta wejdzie w stan klimakterium, nie został do końca zbadany, jednak podejrzewa się, że okazjonalne spożywanie napojów alkoholowych opóźnia zmniejszenie aktywności jajników, a co za tym idzie, menopauza pojawia się w późniejszym wieku. Co absolutnie nie oznacza, że alkohol powinien być traktowany jako środek opóźniający ten proces! Nie wolno zapominać o wszystkich jego szkodliwych właściwościach, także tych związanych z układem rozrodczym.

Wiek rozpoczęcia menopauzy a dieta

Dieta może w różny sposób oddziaływać na poziomy estradiolu we krwi kobiet i wpływać na czas, kiedy wystąpią pierwsze symptomy przekwitania. Spożywanie warzyw i owoców opóźnia początek menopauzy, ponieważ bogactwo przeciwutleniaczy w nich zawartych przeciwdziała niekorzystnym efektom zdrowotnym wywieranym przez reaktywne formy tlenu, wpływa także korzystnie na liczbę i czynność pęcherzyków jajnikowych. Teoretycznie zatem klimakterium może nadejść później, gdy utrzymujesz dietę zawierającą więcej zdrowych węglowodanów i białka, a także unikasz tzw. tłuszczów trans, gdyż przyspieszają one wejście w stan menopauzy.

Źródła:

Shilpa S., Thakur R., Lifestyle and dietary factors determine age at natural menopause, Journal of mid-life health vol. 5,1 (2014): 3-5. doi:10.4103/0976-7800.127779.

Rumianowski B., Brodowska A., Karakiewcz B., Grochans E., Ryterska K., Laszczyńska M., Czynniki środowiskowe wpływające na wiek wystąpienia naturalnej menopauzy u kobiet, Przegląd Menopauzalny 2012; 5; 412-416.

Ceylan B., Özerdoğan N., Factors affecting age of onset of menopause and determination of quality of life in menopause, Turkish journal of obstetrics and gynecology, 12(1), 43-49, (2015). https://doi.org/10.4274/tjod.79836.

CZYTAJ TAKŻE: 

Menopauza wpływa na wygląd. Te zmiany na twarzy są charakterystyczne

Tak rozpoznasz insulinooporność. Objawy zauważysz na wadze i po jedzeniu

Rosną ci włoski na brodzie? To sygnał alarmowy od organizmu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: menopauza | menopauza objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL