Pięć rzeczy, które wyniszczają mózg. Nieświadomie przyspieszasz jego starzenie się

Organizm człowieka działa jak skomplikowana maszyna, w której jeśli coś się psuje, jest to odczuwalne dla całego ciała. Nie inaczej jest z mózgiem, który jest odpowiedzialny za sterowanie wszystkimi układami. Ważne, by jak najdłużej zachować w dobrej kondycji układ nerwowy, jednak niektóre, codzienne nawyki, przyspieszają proces starzenia się mózgu, a co za tym idzie – całego organizmu. Co działa destrukcyjnie na mózg? Odpowiadamy.

Układ nerwowy i jego starzenie się

Układ nerwowy starzeje się i jest to proces, którego nie można zatrzymać ani odwrócić zmian, które zaszły w nim na skutek upływu czasu. Wraz z wiekiem zmniejsza się liczba komórek nerwowych, objętość mózgu zmniejsza się, a krążenie staje się mniej wydolne z uwagi na procesy miażdżycowe.

To wszystko sprawia, że z biegiem lat ruchy stają się wolniejsze, pamięć słabsza i częściej pojawiają się bóle pochodzenia nerwowego, obniża się nastrój, a nawet dochodzi do rozwoju takich chorób, jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.

Na funkcjonowanie układu nerwowego przede wszystkim wpływ... mamy my sami. Codzienne nawyki, styl życia, formy spędzania wolnego czasu, a także dieta mają ogromne znaczenie nie tylko dla serca, wątroby czy innych narządów, ale właśnie dla mózgu.

Reklama

Co sprawia, że nasz mózg starzeje się szybciej, a co za tym idzie - całe ciało?

Dieta to nie tylko odpowiednie witaminy

Wiele mówi się o diecie dobrej dla mózgu człowieka, bogatej w pełnoziarniste produkty, a także orzechy i zdrowe tłuszcze, bogate w witaminy z grupy B, magnez oraz kwasy omega. To jednak nie wystarczy, by zachować dobrą kondycję mózgu na długie lata.

Przede wszystkim należy pamiętać, że choroby metaboliczne znacznie przyspieszają starzenie mózgu. Insulinooporność, cukrzyca ale także nadwaga i otyłość obciążają układ nerwowy i prowadzą do szybszego obumierania komórek nerwowych.

Zbilansowana dieta ale przede wszystkim aktywność fizyczna zdecydowanie opóźniają rozwój powyższych chorób, a tym samym sprawiają, że na dłużej zachowujemy młodość.

Zarwane noce odbijają się na zdrowiu

Sporadyczne zarywanie nocy nie sprawi, że nagle postarzejemy się o kilka lat, jednak przewlekły niedobór snu działa bardziej destrukcyjnie, niż może się wydawać.

Aby mózg pracował prawidłowo, w ciągu dobry powinniśmy zapewnić sobie nieprzerwany sen trwający minimum siedem godzin. Taka długość pozwala na osiągnięcie fazy REM, w trakcie której mózg pracuje na bardzo wysokich obrotach. To właśnie wtedy dokonuje także przetwarzania i uporządkowania zgromadzonych informacji. W tej fazie dochodzi także do eliminacji emocji z mózgu, kontroli procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie, a zatem jest to kluczowa faza w trakcie snu, która pozwala zachować zdrowie nie tylko mózgu, ale i wszystkich narządów wewnętrznych.

Niedostateczna ilość snu sprzyja nadwadze i otyłości, prowadzi do zaburzeń hormonalnych, negatywnie wpływa także na zdrowie psychiczne.

Stres niszczy mózg, serce i zdrowie psychiczne

Życie w stresie prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego, otyłości (zwłaszcza u osób, które stres "zajadają") i przyczynia się do wysokiego poziomu kortyzolu - hormonu, który kontroluje poziom cukru we krwi w trakcie wysiłku fizycznego i w sytuacjach stresowych.

Przewlekły stres powoduje spadki nastroju, zmniejsza motywację do podejmowania nowych działań, a przed co niekorzystnie wpływa na pracę układu nerwowego.

Aby uniknąć niechcianych efektów, należy znaleźć sposób na redukcję stresu. Mogą być to ćwiczenia fizyczne, taniec, medytacja, znalezienie relaksującego hobby bądź regularne spotkania z najbliższymi - to także pozwala znacząco obniżyć poziom stresu na co dzień.

Bombardowanie mózgu bodźcami z zewnątrz

Niezwykle szkodliwe dla całego układu nerwowego jest elektronika. Bezrefleksyjne przeglądanie stron internetowych czy social mediów sprawia, że mózg przestaje koncentrować się na przekazywanych informacjach, a skupia się na bodźcach - dźwiękowych czy świetlnych, pochodzących z elektroniki.

Ponadto do wielu spraw wykorzystujemy dziś elektronikę - liczne aplikacje pozwalają nam na szybkie liczenie, planowanie, organizowanie. To oznacza, że mózg dostaje gotowe rozwiązania i coraz rzadziej jest wykorzystywany do logicznego myślenia.

Brak odpowiednich ćwiczeń intelektualnych prowadzi do szybszego starzenia się mózgu, pogarszania się pamięć, osłabienia koncentracji.

Regularne czytanie książek (również od tyłu), rozwiązywanie krzyżówek, gra w szachy czy zajęcia manualne pozwolą na dłużej zachować dobrą kondycję mózgu.

Alkohol i inne używki postarzają o kilkanaście lat

U osób, które nadużywają alkoholu lub innych używek zauważalne jest szybsze zmniejszenie objętości mózgu. Substancje stymulujące prowadzą do obumierania komórek nerwowych, pogarszają procesy poznawcze, zwiększają ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.

Nawet niewielkie ilości alkoholu szkodzą, a codzienne picie przyspiesza starzenie mózgu o kilka lat, skóry nawet o kilkanaście. Ponadto napoje wysokoprocentowe prowadzą do rozwoju cukrzycy, nadciśnienia, niewydolności krążenia oraz zagrażających chorób wątroby.

Uszkodzenie jednego z narządów, prowadzi do zaburzeń pracy całego organizmu, dlatego - aby na dłużej zachować zdrowie i młodość - należy kompleksowo podchodzić do kwestii własnego zdrowia i eliminować nawyki, które są wysoko szkodliwe.

CZYTAJ TAKŻE:

Wcale nie problemy z pamięcią. Uważają, że to najwcześniejszy sygnał ostrzegawczy alzheimera

Włącz do diety, jeśli jesteś po pięćdziesiątce. Te produkty poprawią pamięć i koncentrację

Ten gen zwiększa ryzyko choroby Alzheimera. Ma go 15 proc. społeczeństwa

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: starzenie się | starzenie mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL