Jak domowymi sposobami pozbyć się jęczmienia? Tej metody nie stosuj!

Jęczmień na oku to częsta i nieprzyjemna dolegliwość. Pojawia się niespodziewanie i dokucza kilka dni, powodując ból, obrzęk i świąd. Powszechnie stosowana metoda w przypadku jęczmienia, czyli pocieranie zmiany złotą biżuterią, jest odradzana przez ekspertów. Jakie są więc skuteczne domowe sposoby w walce z jęczmieniem?

Jęczmień na oku - co to takiego?

Jęczmień to pojęcie używane na określenie ostrego zapalenia gruczołów powiek o podłożu bakteryjnym. Objawia się ono zwykle bolesnym, ograniczonym obrzękiem powieki i obecnością guzka zapalnego, który zazwyczaj znika samoistnie po kilku dniach. Jęczmień może wystąpić u każdego, bez względu na wiek. W większości przypadków (90-95 proc.) powodowany jest przez gronkowce, rzadziej przez paciorkowce

Jęczmień może pojawić się zarówno na dolnej, jak i górnej powiece. Możliwe jest jednoczesne występowanie kilku jęczmieni, jednak nie zdarza się to często. 

Reklama

Rozróżnia się jęczmień zewnętrzny i jęczmień wewnętrzny. Jęczmień zewnętrzny, obejmujący mieszki włosowe rzęs, powstaje zwykle w wyniku zaczopowania ujścia (zastoju wydzieliny) i zakażenia gruczołów łojowych Zeissa lub gruczołów rzęskowych (potowych) Molla. Z kolei jęczmień wewnętrzny stanowi infekcję, która obejmuje gruczoły Meiboma, czyli gruczoły łojowe znajdujące się w tarczkach powiek. W przeciwieństwie do tego pierwszego często pozostaje niewidoczny.

Jęczmień - przyczyny

Jęczmień, jak już wspomnieliśmy, wywoływany jest przez bakterie, które dostają się do błony śluzowej. 

Pojawieniu się jęczmienia sprzyjają:

  • niedostateczne przestrzeganie zasad higieny,
  • pocieranie oczu brudnymi rękami,
  • noszenie soczewek kontaktowych,
  • przebywanie w zadymionych pomieszczeniach,
  • niestaranne usuwanie makijażu,
  • źle dobrane kosmetyki do demakijażu,
  • źle skorygowana wada wzroku,
  • alergie oczne.

Jęczmień często występuje u osób z obniżoną odpornością (np. na skutek przebytych chorób). Do czynników zwiększających ryzyko pojawienia się jęczmienia zalicza się też przedłużający się stres czy brak snu. Charakterystyczny ropień częściej występuje również u osób cierpiących na przewlekłe zapalenie brzegów powiek i problemy skórne (w tym u osób z łojotokowym zapaleniem skóry).

Co ważne, jęczmień na oku może być także oznaką niewyrównanej lub nieleczonej cukrzycy.

Jęczmień na oku - objawy

Jęczmień może sprawiać duży dyskomfort. Bardziej uciążliwy będzie jednak jęczmień wewnętrzny niż zewnętrzny.

Najbardziej charakterystycznym objawem jęczmienia jest niewielkich rozmiarów grudka zakończona żółtym czubkiem. Z czasem dochodzi do jej samoistnego pęknięcia i uwolnienia ropnej wydzieliny. Nie należy przekłuwać lub wyciskać ropnia.

Inne objawy jęczmienia to:

Jęczmień - leczenie

Proces gojenia jęczmienia może trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Zwykle jęczmień znika sam, jednak zdarzają się przypadki, w których konieczna może być interwencja specjalisty. Jeśli nie widać poprawy po 2-3 dniach, mimo podjętych ku temu kroków, bądź kiedy zaczerwienienie i obrzęk obejmują całą powiekę lub rozciągają się na policzek lub inne części twarzy, należy skonsultować się z lekarzem. Mogą zostać nam przepisane: maść z antybiotykiem, krople do oczu zawierające antybiotyk, a niekiedy antybiotyki doustne.

Czy pocierać jęczmień złotem?

Pocieranie jęczmienia złotem - złotą obrączką, złotym pierścionkiem - to jeden z najczęściej stosowanych domowych sposobów w walce z jęczmieniem. Eksperci tej metody nie rekomendują. 

Jak zwracają uwagę, pewna skuteczność, która jest odnotowywana po użyciu złotej biżuterii, może być wynikiem mechanicznego pocierania i wytwarzanego w ten sposób ciepła, które pozytywnie oddziałuje na gojenie się jęczmienia oraz udrożnienie gruczołów. Surowiec, z jakiego wykonana jest biżuteria, nie ma znaczenia. Osoby z jęczmieniem na oku nie powinny jednak korzystać z tej metody, gdyż na przedmiotach codziennego użytku, a do takich można zaliczyć obrączkę, roi się od bakterii, które, po kontakcie z powieką, mogą dodatkowo nadkazić jęczmień.

Jęczmień - skuteczne domowe sposoby

W przypadku jęczmienia świetnie sprawdzą się ciepłe okłady. Na dotkniętą jęczmieniem powiekę kładzie się kompres lub przykłada się mały szklany pojemnik wypełniony ciepłą wodą (trzeba pamiętać jednak, by wcześniej dokładnie go umyć). Takie okłady zaleca się stosować cztery razy na dobę, za każdym razem po 10-15 minut. W walce z jęczmieniem pomogą okłady z kompresów nasączonych ziołowymi naparami, np. naparem z rumianku, zielonej herbaty czy nagietka.

Kiedy pojawi się jęczmień, warto również stosować delikatne masaże, ponieważ podczas masowania dochodzi do odblokowania zamkniętych ujść gruczołów. Trzeba jednak zapamiętać jedną zasadę - taki masaż przeprowadza się zawsze w kierunku ujścia gruczołów w krawędzi powieki. Powiekę górną masuje się z góry do dołu, natomiast dolną z dołu do góry.

W aptece dostępne są również chusteczki do specjalistycznej higieny i pielęgnacji brzegów powiek, które z powodzeniem można stosować przy jęczmieniu. Dostaniemy je bez recepty.

Kiedy domowe sposoby zawiodą i po 2-3 dniach nie będzie poprawy, należy udać się do okulisty. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Wylew krwi do oka może świadczyć o chorobie

"Skacząca powieka". Skąd ten problem?

Jak pozbyć się gradówki na oku?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL