Mnóstwo białka i słodyczy, a niewiele kalorii. Zajadaj się na diecie lub po treningu
Pianki proteinowe są popularne wśród fanów diet wysokobiałkowych, jednak z powodzeniem może po nie sięgać prawie każdy. Dużo białka, mało tłuszczów, cukrów i kalorii - tak w skrócie prezentuje się skład prostej przekąski, którą można przygotować w kilkanaście minut. Kompletny przepis znajdziesz na końcu artykułu. Czy pianki proteinowe pomagają schudnąć? Kto nie powinien po nie sięgać?
Ilość kalorii w piankach proteinowych będzie zależała od produktów, jakie zostały użyte do ich przygotowania. Istnieje wiele różnych przepisów, które potrafią znacznie się od siebie różnić, dlatego nie sposób podać konkretnych wartości, chociaż zwykle są to niskokaloryczne, zdrowe przekąski.
Pianki proteinowe przygotowane według przepisu na końcu artykułu to zaledwie 60 kcal/100 g.
Jak wskazuje nazwa, niskiej kaloryczności powinna towarzyszyć wysoka zawartość białka. Na pierwszy rzut oka liczby nie powalają - w 100 g pianek z wybranego przepisu znajdziemy 10 g białka. To 3 razy mniej, niż w takiej samej porcji piersi z kurczaka. Trzeba jednak zauważyć, że wartość kaloryczna w przypadku pianek będzie prawie 3-krotnie mniejsza.
Zakładamy, że kurczak został przyrządzony bez użycia tłuszczów - w takim wypadku do wartości energetycznej trzeba doliczyć co najmniej kilkadziesiąt kilokalorii.
Podstawą większości przepisów na pianki proteinowe jest skyr, gęsty jogurt naturalny lub zwykłe mleko. W sieci można znaleźć kilka pomysłów bez wykorzystania tego typu produktów. Poszczególne receptury uwzględniają też serwatkę w proszku lub odżywkę białkową i oczywiście wodę. Największe różnice pojawiają się w kwestii doboru substancji żelującej i ewentualnych dodatków, które wpływają na strukturę pianek.
Chodzi przede wszystkim o żelatynę i agar. Do przygotowania wysokobiałkowej przekąski można wykorzystać oba te produkty. Jeśli chcemy uzyskać konsystencję maksymalnie zbliżoną do pianek, powinniśmy jednak wybrać agar-agar, który zastyga inaczej niż żelatyna. Przy użyciu tej drugiej, pianki będą miały bardziej galaretowatą formę.
Ważna dla konsystencji jest też guma ksantanowa, inaczej guma guar, ale także E415. Mimo że substancja posiada oznaczenie E, jest naturalnym składnikiem, którego spożycie nie niesie ryzyka dla zdrowia (w bardzo dużych ilościach może powodować wzdęcia). To właśnie dodatek ksantanu sprawi, że pianki będą miękkie i puszyste.
Przekąski bogate w proteiny to domena diet wysokobiałkowych. Ich głównym założeniem jest zmniejszenie ilości przyjmowanych tłuszczów, przy jednoczesnym zwiększeniu udziału białka w codziennym jadłospisie. Pianki proteinowe przygotowane zgodnie z poniższym przepisem są praktycznie beztłuszczowe - jedynym źródłem jest odżywka białkowa, gdzie w porcji 30 g zwykle nie znajdziemy więcej niż 2 g tłuszczu.
Pianki proteinowe mogą z powodzeniem spożywać wszystkie osoby aktywne fizycznie i te, które starają się schudnąć. Ze względu na swoją niewielką wagę bardzo trudno zjeść ich na tyle dużo, żeby znacząco przekroczyć zalecane dzienne spożycie białka. Ogólnie przyjmuje się, że powinniśmy spożywać 1 g protein na każdy kilogram wagi ciała. Łatwo policzyć, ze dla zaspokojenia zapotrzebowania na białko dorosła kobieta o wadze 55 kg musiałaby zjeść ponad pół kilo pianek.
Przeciwwskazaniem do jedzenia pianek jest alergia, na któryś ze składników. Ze względu na obecność nabiału nie powinny po nie sięgać osoby z nietolerancją laktozy lub uczuleniem na białka mleka krowiego (chociaż skyr ma znacznie mniej laktozy niż mleko). Uczulać mogą też niektóre substancje w odżywkach białkowych - jeżeli wcześniej ich nie stosowaliśmy, warto spróbować przygotować niewielką porcję i sprawdzić, czy nie wystąpią żadne niepokojące objawy.
Poniższa lista składników wystarczy do przygotowania ok. 400 g pianek. O ile nie dodamy żadnych substancji słodzących, to w całej masie znajdzie się niewiele ponad 10 g cukru.
Do przygotowania pianek proteinowych potrzebujesz:
- 300 ml zimnej wody;
- 180 g skyru;
- 30 g odżywki białkowej
- 10 g agar-agar;
- 3 g gumy ksantanowej;
- aromaty, słodziki (opcjonalnie).
- Gotujemy agar w 300 ml wody. Gdy zawrze, odstawiamy do przestygnięcia.
- Do garnka z agarem dodajemy odżywkę i skyr.
- Całość blendujemy lub miksujemy.
- Jednolitą masę przelewamy do mniejszych foremek lub dużej kwadratowej formy.
- Po zastygnięciu kroimy lub wyjmujemy z foremek.
- Przechowujemy w zamkniętym pojemniku bez dostępu do słońca.
Pianki należy przechowywać w zamkniętym pojemniku bez dostępu promieni słonecznych. W ten sposób uchronimy je przed wyschnięciem i stwardnieniem.
Czytaj także:
Co wypłukuje magnez z organizmu? To nie kawa jest winowajcą
Jedz, jeśli masz wrażliwy żołądek lub wysoki cholesterol. Lepszy od twarogu
Mało znane badanie da wiele odpowiedzi. Wyjaśni drżenie mięśni, bóle głowy, niedobór witamin B
Zobacz też: