Na co umierają Polacy? Wstępne dane GUS za 2021 rok

Jak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku w Polsce odnotowano najwyższą od kilkudziesięciu lat liczbę zgonów. Zmarło w sumie 519 517 osób, o ponad 42 tys. więcej niż w 2020 roku. Najwięcej Polaków zmarło na przełomie marca i kwietnia oraz w grudniu. Jak w latach ubiegłych, głównymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia i nowotwory.

Zgony w 2021 roku. Częściej umierali mężczyźni

"Analiza danych o zgonach w latach 2020 i 2021 według struktury wieku wskazuje wzrost niemal we wszystkich grupach wieku" - informuje GUS. Największy wzrost odnotowano w grupie osób w wieku 65-74 lat.

Zaobserwowano nadumieralność mężczyzn. W grupie obejmującej osoby w wieku ok. 20-44 lat dysproporcje w wielkości współczynników zgonów stają się trzykrotnie wyższe dla mężczyzn, a w grupie 25-29 lat dysproporcja zwiększa się 3,5-krotnie. W sumie w 2021 roku zmarło 268 658 mężczyzn i 250 859 kobiet. Dla porównania - w 2020 roku zmarło 249 744 mężczyzn i 227 611 kobiet.

Reklama

Liczba zgonów rosła wraz z wiekiem.

Polecamy: Tak zapewnisz sobie długie życie. Prosty i sprawdzony sposób

COVID-19 a liczba zgonów

Sytuacja demograficzna Polski w 2021 roku kształtowała się pod wpływem kolejnych fal pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 - wskazuje GUS. To właśnie COVID-19 był główną przyczyną wzrostu liczby zgonów w kraju. We wspomnianych już miesiącach - przełomie marca i kwietnia oraz grudniu, kiedy to zmarło najwięcej Polaków, kolejne fale pandemii osiągały swoje szczyty.

"W 2020 roku z powodu COVID-19 zmarło w Polsce blisko 41,5 tys. osób, co stanowiło niespełna 9 proc. wszystkich zgonów. W 2021 roku liczba zgonów z powodu koronawirusa zwiększyła się ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 91 tys." - czytamy. Rok temu niemal co piąty zgon spowodowany był COVID-19 - wynika z analiz.

Pandemia, jak podkreśla GUS, w większym stopniu dotknęła mężczyzn oraz mieszkańców miast.

Na co umierali Polacy? Przyczyny zgonów

Zgony z powodu COVID-19 stanowiły blisko 18 proc. wszystkich zgonów. Najczęściej, jak zresztą notowano w poprzednich latach, Polacy umierali z powodu chorób układu krążenia i chorób nowotworowych.

Do chorób układu krążenia zalicza się m.in.: nadciśnienie tętniczemiażdżycęzawał sercaniewydolność serca czy chorobę niedokrwienną serca

Jeśli natomiast chodzi o nowotwory - z poprzednich raportów GUS wynika, że najczęściej Polacy umierają z powodu nowotworów złośliwych tchawicy, oskrzeli i płuctrzustkiżołądka raka jelita grubego.

Ostateczne dane GUS poda w III kwartale br. Dane wstępne można znaleźć TUTAJ

CZYTAJ TAKŻE: 

Dieta długowieczności. Co jeść, kiedy i jak, by dłużej żyć?

Czy przesądni żyją dłużej?

Oczekiwana długość życia Polaków coraz krótsza

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL