Chłonie zły cholesterol jak gąbka. Włącz do diety, a poprawisz wyniki z krwi

Domowe sposoby obniżania cholesterolu mogą być bardzo dobrym uzupełnieniem właściwego leczenia. Zawsze jednak przed wdrożeniem w życie jakiejkolwiek porady z internetu zasięgnij opinii swojego lekarza, aby mieć pewność, że będzie ona dla ciebie odpowiednia.

Unikaj produktów bogatych w tłuszcze trans

Tłuszcze trans to specyficzny rodzaj tłuszczów, które w większości powstają w procesie przemysłowej obróbki tłuszczy roślinnych. Mimo że w teorii są tłuszczami nienasyconymi, to jednak w organizmie zachowują się jak tłuszcze nasycone. Nie dość, że zwiększają poziom „złego" cholesterolu LDL, to dodatkowo obniżają stężenie „dobrego" - HDL. W konsekwencji dieta bogata w tłuszcze trans jest znanym czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy i innych chorób będących jej konsekwencjami, m.in. choroby niedokrwiennej serca, zawału serca czy udaru mózgu. W jakich produktach tłuszczów trans jest najwięcej? Przede wszystkim utwardzanych tłuszczach roślinnych na bazie oleju palmowego, a także gotowych słodkich wypiekach, ciastach i ciasteczkach oraz fast-foodach.

Reklama

W diecie szukaj nienasyconych kwasów tłuszczowych

Nienasycone kwasy tłuszczowe zawierają w swojej cząsteczce wiele wiązań podwójnych. Ta ich właściwość sprawia, że zachowują się one inaczej w organizmie w porównaniu do kwasów nasyconych. Badania wykazały, że zmniejszają one poziom cholesterolu LDL, dzięki czemu mają swój udział w zapobieganiu miażdżycy i chorób układu krążenia. Odpowiednie ich spożycie może również obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wśród kwasów nienasyconych najcenniejsze są kwasy omega-3, które znaleźć można m.in. w tłustych rybach (np. w łososiu, makreli, tuńczyku), nasionach i orzechach.

Jedz dużo błonnika

Błonnik to zbiorowa nazwa na grupę substancji, które występują w niektórych produktach, jednak nie są trawione ani wchłaniane z przewodu pokarmowego. Pełni on bardzo wiele istotnych funkcji, m.in. reguluje pracę jelit i poprawia konsystencję stolca. 

Cząsteczki błonnika w jelicie działają również jak gąbka - ograniczają wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów do krwi. Dzięki temu obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL przy zachowaniu stężenia cholesterolu HDL.

Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne spożycie błonnika osób dorosłych powinno mieścić się między 20 a 40 gramów. Najwięcej można go  znaleźć m.in. w:

  • płatkach owsianych, kaszy gryczanej;
  • pełnoziarnistych makaronach i chlebie; otrębach pszennych;
  • warzywach: groszku, fasoli, marchwi, brokule;
  • owocach: jabłku, gruszce, malinach, porzeczkach, śliwkach, bananach, pomarańczach;
  • nasionach siemienia lnianego i nasionach chia;
  • orzechach, takich jak migdały, orzechy laskowe czy w maśle orzechowym.

Bądź aktywny codziennie

Wiele osób zmagających się z zaburzeniami lipidowymi ma również nadwagę lub otyłość. Zmniejszenie masy ciała jest jednym z pierwszych kroków, jakie oprócz leczenia farmakologicznego zaleca się osobom z tymi problemami. Badania wykazały, że regularne ćwiczenia aerobowe średniej intensywności zwiększają poziom cholesterolu HDL średnio o 2,5 mg/dL

Z kolei trening siłowy w największym stopniu obniża poziom „złego" cholesterolu LDL. Co więcej, regularne ćwiczenia zwiększają wydolność układu krążenia. Zgodnie z zaleceniami WHO każda osoba dorosła powinna dostarczać swojemu organizmowi 150 minut treningu aerobowego tygodniowo. Może być to szybki spacer, jazda na rowerze, pływanie czy też inna aktywność, która podniesie tętno i będzie sprawiać ci przyjemność.

Ogranicz palenie papierosów

Palenie papierosów jest obok otyłości jednym z podstawowych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy. Dzieje się tak, ponieważ śródbłonek naczyń osób palących nie funkcjonuje prawidłowo. Składniki dymu tytoniowego zmniejszają poziom antyoksydacyjnych witamin we krwi, wywołują przewlekły ogólnoustrojowy stan zapalny i aktywują komórki układu odpornościowego. Wszystkie te mechanizmy przyspieszają rozwój miażdżycy wraz z jej wszystkimi konsekwencjami. Ograniczenie palenia papierosów jest jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka wielu chorób, m.in. zawału serca, udaru mózgu czy niewydolności nerek.

Wypróbuj suplementy diety

Na rynku dostępne są również suplementy diety, które mogą być uzupełnieniem właściwego leczenia farmakologicznego. Zawierają one m.in. ekstrakty ziołowe np. z owoców bergamoty, fermentowanego czerwonego ryżu czy czosnku. Dostępne są również preparaty zawierające wyizolowane alkohole alifatyczne (np. polikosanol, oktasanol, trakontanol, heksakosanol) mające właściwości obniżające poziom cholesterolu. Warto również szukać w suplementach źródeł roślinnych fitosteroli, takich jak ekstrakt z nasion soi.

Trzeba jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu diety skonsultować się ze swoim lekarzem. Statyny - leki najczęściej wykorzystywane w terapii zaburzeń lipidowych - mogą wchodzić w interakcje z ziołowymi składnikami takich preparatów.

CZYTAJ TAKŻE:

Jaki poziom cholesterolu jest za wysoki? Tak odczytasz wyniki lipidogramu

Zbija cholesterol, przegania raka, wymiata złogi. Nie wyrzucaj jej podczas obierania!

Zatorowość żylna i płucna - co powinniśmy o niej wiedzieć?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: co na cholesterol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL