Kapusta pekińska jest dobra dla serca, jelit i oczu. Unikaj przy problemach z tarczycą
Kapusta pekińska wyróżnia się delikatnym smakiem i chrupkością. Można z niej przygotować różne surówki i sałatki, ale też łączyć z mięsem, warzywami czy makaronami. W kapuście pekińskiej znajdziemy liczne witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na zdrowie. Kto powinien włączyć kapustę pekińską do diety, a kto musi jej unikać?
Kapusta pekińska (jej dokładna nazwa to kapusta właściwa pekińska) to podgatunek kapusty właściwej z rodziny kapustowatych. Pochodzi z północnej części Chin i Japonii, jednak w uprawie rozprzestrzeniła się niemal na całym świecie. Uprawiana jest w rejonach o umiarkowanym klimacie - w tym również w Polsce, gdzie dość często trafia na stoły. Można z niej przygotować różne surówki i sałatki, ale też łączyć z mięsem, warzywami czy makaronami. W kapuście pekińskiej znajdziemy liczne witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na zdrowie. Kto powinien włączyć ją do diety, a kto musi jej unikać?
Jakie są właściwości kapusty pekińskiej? Wykazuje ona m.in. działanie:
- przeciwzapalne,
- antybakteryjne,
- antyoksydacyjne,
- zmniejszające ryzyko chorób serca.
Pochodne glukozynolanów, a także polifenole, które obecne są w kapuście pekińskiej, przeciwdziałają rozwojowi niektórych rodzajów nowotworów w ich wczesnych stadiach. Najprawdopodobniej warzywo to wspomaga też ochronę przed chorobami metabolicznymi.
Kapusta pekińska wspiera organizm również na inne sposoby:
- wspomaga pracę układu odpornościowego,
- wspomaga trawienie,
- wspiera pracę układu nerwowego,
- łagodzi stany zapalne w jamie ustnej,
- wspiera właściwą pracę narządu wzroku,
- pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia.
Kapusta pekińska może być spożywana na surowo, ale też po ugotowaniu lub ukiszeniu.
Czytaj też: Jedz kiszonki na zdrowie. Superfoods ze słoika
Jakie wartości odżywcze kryją się w kapuście pekińskiej? Warto wiedzieć, że zawiera ona tyle samo witaminy C, co cytryna. Znajdziemy w niej także:
- witaminę A,
- witaminy z grupy B,
- witaminę K,
- potas,
- wapń,
- sód,
- magnez,
- fosfor,
- żelazo,
- cynk,
- miedź,
- selen.
Co więcej, kapusta pekińska jest niskokaloryczna. Znajdziemy w niej także takie bioaktywne substancje jak glukozynolany, związki fenolowe, karotenoidy i chlorofil.
Czytaj również: Ma więcej witaminy C niż cytryna. Wspomaga oczy, chroni przed anemią, odmładza
Dna moczanowa to zapalenie stawów, które wywołane jest przez odkładanie się kryształków moczanu sodu. Jest to spowodowane zbyt wysokim stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Dna moczanowa inaczej znana jest jako artretyzm lub podagra.
W leczeniu tej choroby dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta. Niektóre produkty są zakazane, jednak kapusta pekińska jest jednym z warzyw, które mogą być zjadane przez osoby chore na dnę moczanową. Większość warzyw cechuje się niską lub średnią zawartością puryn, a więc nie podwyższają one stężenia kwasu moczowego.
Czytaj też: Włosi się nią zajadają. Reguluje pracę jelit, wspomaga wątrobę i obniża ciśnienie
Kapusta pekińska to źródło wielu witamin i składników mineralnych. Jej charakterystyczny smak sprawia, że często gości na stołach w wielu domach. Warto jednak wiedzieć, że osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy powinny ograniczyć jej spożycie. Wszystkie warzywa kapustne nie są im raczej polecane.
Zawarte w kapuście pekińskiej glukozynolany, nazywane naturalnymi pestycydami, mogą mieć działanie wolotwórcze. Hamują produkcję tyroksyny, przez co aktywność tarczycy spada, a w konsekwencji powoduje jej przerost. Glukozynolany hamują też wchłanianie jodu z pożywienia.
Liczba chorych na cukrzycę rośnie lawinowo. Kluczową rolę w leczeniu tej choroby odgrywa odpowiednia dieta. Warto wiedzieć, że kapusta pekińska jest polecanym produktem w diecie diabetyków - m.in. z uwagi na małą kaloryczność.
W 100 g kapusty pekińskiej znajdziemy też jedynie 3,2 g węglowodanów, z czego przeszło połowę stanowi błonnik pokarmowy. Polecana jest więc nawet osobom, które stosują zdrową dietę odchudzającą.
Czytaj również: Oczyszcza z toksyn, zwalcza pasożyty, wspomaga trawienie. Jedz na diecie odchudzającej
Przeciwwskazaniem do spożywania kapusty pekińskiej jest m.in. zapalenie żołądka czy wrzody żołądka. Kapusty pekińskiej nie powinno się też mieszać z produktami mlecznymi. W takiej sytuacji mogą wystąpić m.in. nudności czy biegunka. Nie powinno się jej podawać również dzieciom poniżej pierwszego roku życia.
Mimo licznych zalet, jakie posiada kapusta pekińska, szkodliwość tego warzywa dla osób z chorą tarczycą sprawia, że powinny one jej unikać. Zawarta w niej progoitryna, czyli jeden z glukozynolanów, zaburza wchłanianie jodu przez organizm i może spowodować wole tarczycy.
CZYTAJ TAKŻE:
W ciepłe dni dodaj do kawy zamiast mleka. Poprawi koncentrację, pobudzi metabolizm, orzeźwi
Najczęstszy błąd podczas gotowania makaronu. Taki szybciej podniesie glikemię
Jedz i pij, jeśli boisz się raka. Pięć produktów o udowodnionym działaniu antyrakowym
Zobacz też: