Przyczyny drgania powieki. To nie musi być niedobór magnezu

Drganie powieki to z reguły niegroźna przypadłość - odczuwamy rytmiczne powtarzające się drgania. Winny może być brak magnezu w diecie, przemęczenie lub stres. Kiedy "oko lata" za długo lub zbyt często warto zgłosić się do lekarza. Jakie są przyczyny drgającej powieki? Sprawdź!

Drganie powieki - brak magnezu

Brak magnezu uważany jest za najczęstszą przyczynę drgania powieki. Często towarzyszą mu niedobory innych witamin i minerałów, np. wapnia. Objawami niedoboru magnezu sa też: kołatanie serca, nerwowość, rozdrażnienie, trudności w zasypianiu, wypadanie włosów i łamliwość paznokci. 

Powszechnie uważa się, że hipomagnezemia, czyli zbyt mała ilość magnezu w organizmie, jest spowodowana nadużywaniem kawy, bo ona wypłukuje magnez. Ale to mit, gdyż na niedobory pierwiastków "pracujemy" przez wiele dni, nie tylko często pijąc kawę, ale odżywając się niezdrowo i monotonnie. Receptą może być zmiana jadłospisu na dietę bogatą nie tylko w magnez, ale i inne mikroelementy, wapń, żelazo, potas i cynk, a także witaminy z grupy B. Można wspomóc się także ogólnodostępnymi suplementami diety np. w postaci preparatów magnezu.

Reklama

Więcej o objawach i leczeniu niedoboru magnezu przeczytasz TUTAJ.

Drganie powieki - zmęczenie i stres

Inną przyczyną drgania powieki jest niewystarczająca ilość snu, zmęczenie, narażenie na długotrwały stres. Jedynym sposobem walki z nieprzyjemną dolegliwością jest zmiana stylu życia, a przynajmniej dbanie o wypoczynek i dobry sen.

Drganie powieki - kiedy iść do lekarza?

Drganie powieki niekiedy towarzyszy podrażnieniom oka - spojówki i rogówki. Występuje wraz z zaczerwienieniem, pieczeniem, łzawieniem i z wydzieliną z oka. Takie objawy powinny skłonić nas do szybkiej wizyty u lekarza, najlepiej okulisty.

Drganie powieki najczęściej dotyczy jednej tylko powieki, utrzymuje się nie dłużej niż kilka dni, może nasilać się w sytuacjach przemęczenia czy stresu. Kiedy jednak drganie powieki utrzymuje się dłużej i nie mija pomimo uzupełniania diety należy zgłosić się do lekarza. 

Warto podkreślić, że drganie powieki może być jednym z pierwszych objawów poważnych chorób neurologicznych i nie należy go bagatelizować. Rzadką przyczyną drgania powieki może być bowiem porażenie nerwu twarzowego (porażenie Bella), połowiczy kurcz twarzy, stwardnienie rozsiane lub zespół Tourette'a.

CZYTAJ TAKŻE: 

Worki pod oczami. To ważny sygnał od nerek lub układu nerwowego 

Metoda 20-20-20. Zrób to dla swoich oczu

Co oznacza nawracająca czkawka?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: skacząca powieka | magnez | układ nerwowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL