Po tym poznasz wampira energetycznego. Zdradzają go proste zachowania

Jeśli czujesz się wyczerpany po każdym spotkaniu z konkretną osobą, być może masz do czynienia z wampirem energetycznym. Wampir energetyczny to osoba, która żywi się energią innych. Na pierwszym miejscu stawia siebie i swoje problemy, wymusza współczucie, manipuluje, wysysa radość, a pozostawia to, co złe - smutek, złość, poczucie winy, wątpliwości. Jak rozpoznać wampira energetycznego? Jak się przed nim bronić? Odpowiadamy.

Wampir energetyczny - kto to taki?

Wampir energetyczny to osoba, która wysysa z ciebie całą twoją energię emocjonalną, celowo lub nieświadomie. Żywi się twoją gotowością do słuchania, troską i uwagą, pozostawiając cię wyczerpanym, zestresowanym i przytłoczonym, szczególnie jeśli jesteś empatą i jesteś bardzo wyczulony na emocje innych. Podczas gdy zdrowe relacje obejmują dawanie i branie zarówno materialnych, jak i niematerialnych zasobów, wampiry energetyczne w większości biorą.

Reklama

Wampirem energetycznym może być członek twojej rodziny, przyjaciel, partner, współlokator, współpracownik, sąsiad. Naucz się ich rozpoznawać w swoim otoczeniu. Pomoże ci to zachować energię i uchronić się przed wieloma emocjonalnymi i fizycznymi konsekwencjami.

Typy wampira energetycznego

Wyróżnia się wiele różnych typów wampirów energetycznych. Różnie też się ich nazywa. Można spotkać się np. z określeniami takimi jak:

  • ofiara - niektóre osoby uwielbiają odgrywać rolę ofiary. Często i głośno narzekają na swoje problemy. Zawsze mają najgorzej, zawsze cały świat jest przeciwko nim. Nieustannie skupiają się na negatywnej stronie życia, domagają się uwagi. Być może miałeś ciężki dzień w pracy i opowiadasz swojemu koledze o tym, co się do tego przyczyniło. Oczekujesz, że zrozumie, że pocieszy. Ale nie - zamiast tego mówi:  "Och, to wszystko? Miałem o wiele gorzej!"; 
  • minimalizator - to osoba, która musi poniżać innych, aby czuć się lepiej. Bez względu na to, co pozytywnego wydarzyło się w twoim życiu, ten typ wampira energetycznego znajdzie powód, by sprawić, że poczujesz się źle z powodu swoich osiągnięć;
  • narcyz - jest pozbawiony zdolności współodczuwania, nie okazuje prawdziwego zainteresowania innym ludziom. Wampiry narcystyczne wyznają zasadę: "Najpierw ja, potem ty". Oczekują, że zawsze będą dla ciebie na pierwszym miejscu, że będziesz karmić ich ego i robić to, co każą - bez względu na wszystko. Nie ustają w wysiłkach, aby zwrócić na siebie uwagę innych, zawsze szukają podziwu;
  • manipulator - rzadko mówi, co myśli, i zwykle ma ukryty cel. To osoba, która przekona cię, abyś zrobił to, czego chce, jednocześnie sprawiając, że pomyślisz, że sam właśnie tego od początku chciałeś. Prędzej czy później postawi na swoim;
  • zależny - to osoba, która zawsze prosi o wsparcie i potwierdzenie uczuć. Sama nie potrafi podjąć decyzji, potrzebuje ciągłych wskazówek. W relacji z taką osobą możesz mieć wrażenie, że dajesz z siebie wiele, aby czuła się ważna i doceniania, a ona robi niewiele, by cię wspierać, lub pojawia się tylko wtedy, gdy cię potrzebuje. Możesz nie mieć energii, by poradzić sobie z własnymi problemami;
  • kontroler - to przeciwieństwo "zależnego". Kontrolujący wampir energetyczny zna odpowiedzi na wszystkie pytania i mówi wszystkim, co mają robić. Próbuje przejąć kontrolę nad każdą sytuacją i wyczerpuje cię swoim stanowczym, kontrolującym zachowaniem.

Wampir energetyczny - cechy

Wymieńmy kilka najważniejszych cech wampira energetycznego.

Wampir energetyczny to osoba, która:

  • zawsze chce być w centrum uwagi,
  • ma potrzebę, by cię prześcignąć,
  • ma skłonność do słowotoku,
  • ma tendencję do wyolbrzymiania wszystkiego,
  • uwielbia dramaty, lubi grać męczennika, ofiarę,
  • nie potrafi słuchać,
  • nie bierze na siebie odpowiedzialności,
  • obwinia innych za wszystko,
  • minimalizuje twoje problemy,
  • poluje na twoją dobroć,
  • wykorzystuje, nie dając nic w zamian,
  • wzbudza poczucie winy u innych,
  • sprawia, że po spotkaniu z nią czujesz się wyczerpany (fizycznie i psychicznie - dopada cię ból głowy, czujesz smutek, gniew, wstyd, rozczarowanie).

Jak bronić się przed wampirem energetycznym?

Ciągłe zużywanie twoich zasobów przez wampira energetycznego może mieć zauważalny wpływ na twoje samopoczucie. Z biegiem czasu nadmierny stres może prowadzić m.in. do lęku, depresji czy chorób serca. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się rozpoznać zachowania typowe dla wampira energetycznego, a następnie skutecznie się przed nim bronić.

Pamiętaj, że nie naprawisz wampira energetycznego, ale możesz zmienić swoje oczekiwania wobec niego. Zobacz ich takimi, jacy są. Czujesz złość i rozczarowanie, że dana osoba tylko bierze, nie odwzajemnia wsparcia, które jej okazałeś? Oczekuj od niej mniej. Nie możesz zmienić sposobu, w jaki się zachowuje, ale możesz zmodyfikować, ile energii emocjonalnej i nadziei dajesz jej i waszej relacji.

Przestań być zawsze dostępny. Wampiry energetyczne przyciągają tych, którzy zawsze są gotowi ich wysłuchać. Spróbuj skupić więcej energii na sobie lub relacjach z innymi ludźmi. Im mniej jesteś dostępny, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że przyjdą do ciebie, oczekując współczucia lub rozwiązania problemu. Naucz się odmawiać. Spróbuj czasem powiedzieć: "Przepraszam, nie mogę", "Nie, jestem zajęty".

Ogranicz kontakt z osobami, które według ciebie są wampirami energetycznymi. Jeśli wampirem energetycznym jest kolega z pracy, możesz unikać np. wspólnych wypadów na lunch czy kawę. 

Chroń swoją energię emocjonalną. Jeśli zdarzy ci się wejść w interakcję z wampirem energetycznym, staraj się unikać reagowania na jego dramatyczne wypowiedzi i skargi. Zachowaj neutralny wyraz twarzy i po prostu zignoruj go, jakby to nie była wielka sprawa. Wampiry energetyczne, kiedy nie otrzymają reakcji, której szukają, w końcu stracą zainteresowanie i zostawią cię w spokoju.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zdrowotne sygnały, że masz dość swojej pracy. Objawy także w nocy

To zwykła życzliwość czy coś się za nią kryje? 10 sygnałów, że jesteś people pleaserem

Taki partner zmieni życie w piekło. Oto pierwsze sygnały ostrzegawcze

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL