Siedem chorób, które widać na stopach. Te objawy są alarmujące
Choroba dotyczy całego ciała, bez względu na to, który narząd lub układ choruje. Objawy towarzyszące chorobom mogą być różne i dotyczyć różnych części ciała. Jednym z nich są nogi, na których dostrzegając pewne zmiany – możemy przypuszczać, że w organizmie dzieje się coś złego. Jakie choroby widać na stopach i co powinno szczególnie niepokoić?
Choroby tętnic można zauważyć na stopach oraz podudziach. W przypadku rozwijającej się miażdżycy, często dochodzi do obrzęków, które są uwidocznione od kolan w dół. Oprócz obrzęków, kończyny stają się bledsze oraz zimne, mimo wysokiej temperatury.
Innym objawem, który może świadczyć o niewydolności tętniczej jest utrata owłosienia z nóg, a zwłaszcza z palców u stop. Wypadające, niewielkie włoski z palców mogą świadczyć o niedostatecznym ukrwieniu dystalnych części stóp i skłonić do badań u lekarza angiologa.
Skaleczenia, otarcia a nawet owrzodzenia, które pojawiają się na nogach i stopach to alarmujące objawy wskazujące na cukrzycę. Co ważne - pojawiające się ranki czy pęknięcia na nogach u osób, które cierpią na cukrzycę - bardzo trudno się goją. To naraża pacjentów na powikłania związane z zakażeniem uszkodzonego naskórka.
Przyczyna podatności na uszkodzenia stóp u cukrzyków wynika z uszkodzenia nerwów obwodowych oraz zaburzeń krzepnięcia krwi.
Przeczytaj więcej: Taki sen zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2. Zaskakujące wyniki badań
Palce pałeczkowate kojarzą się z niewydolnością serca i występowaniem przede wszystkim na paznokciach u rąk. Clubbing - bo tak nazywa się zjawisko uwypuklenia paznokci - może towarzyszyć również innym chorobom, m.in. pojawia się w przypadku raka płuc lub żołądka.
Jeśli paznokcie u stóp stają się wypukłe, przybierają nawet kulisty kształt - wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza celem dalszej diagnostyki.
Przeczytaj więcej: Siedem objawów raka płuc. Niektóre w ogóle nie kojarzą się z płucami
Jeśli skóra na stopach nagle ulega przesuszeniu, jest blada i bardzo się łuszczy, to znak, że w organizmie doszło do zaburzeń hormonalnych. Przyczyną może być niedoczynność tarczycy.
Jeśli dodatkowo zauważalne jest nadmierne wypadanie włosów, senność, przewlekłe zmęczenie oraz przyrost masy ciała, wówczas koniecznie należy wykonać badania tarczycowe, by ocenić pracę gruczołu.
Jeśli na stopach coraz częściej pojawiaj się odciski lub zgrubienia na podeszwach stóp w postaci modzeli, to przyczyną może być, oprócz nieodpowiedniego obuwia, problem z kręgosłupem. Zwyrodnienia, nieprawidłowa postawa ciała czy patologie w obrębie stawów biodrowych mogą przekładać się na nierównomierne rozłożenie nacisku ciężaru ciała na stopy, co skutkuje zmianami widocznymi na skórze.
Stan zapalny w obrębie zastawek mięśnia sercowego lub toczeń układowy mogą dawać widoczne objawy na stopach, a dokładnie na paznokciach. Jeśli pod paznokciami pojawiają się pionowe, czerwone linie i nie wynika to z mechanicznego uszkodzenia paznokci (np. po uderzeniu), wówczas objaw ten może wskazywać na zapalenie zastawek lub rozwój tocznia układowego.
Toczeń, będący chorobą układową tkanki łącznej, objawia się w niespecyficzny sposób a pacjenci długo czekają na diagnozę. Zazwyczaj pojawiają się dyskretne obrzęku stawów, plamy na skórze czy małopłytkowość. Bruzdy pod paznokciami mogą być jedną ze wskazówek, by rozpocząć odpowiednią diagnostykę.
Silne bóle nóg, które pojawiają się w nocy lub nad ranem mogą świadczyć o rozwijaniu się dny moczanowej. Odkładanie kryształków moczanu sodu powoduje również obrzęki, zwłaszcza w stawie dużego palucha. Oprócz bólu, występują również obrzęki, które dotyczą całego ciała. Chory może odczuwać ograniczenie ruchomości stawów, bolesność dotykową oraz zaczerwienienie w obrębie zaatakowanego przez chorobę stawu.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Pięć nawyków, które przyniosą ulgę w objawach dny moczanowej
Te rady da ci dobry endokrynolog. Tarczyca odżyje, objawy niedoczynności ustąpią
Jaki poziom cholesterolu jest za wysoki? Tak odczytasz wyniki lipidogramu