Pierwsze objawy raka nerki bywają mylące. Choroba przypomina przeziębienie

W Polsce co roku ponad 6 tys. osób słyszy przerażającą diagnozę: rak nerki. Z roku na rok notuje się również wzrost liczby zachorowań średnio o 3 proc. Wczesne objawy są mylące, a pacjenci zwlekają z wizytą u lekarza. Z okazji Światowego Dnia Raka Nerki, który przypada na 15 czerwca, przypominamy objawy, które mogą wskazywać na nowotwór tego narządu.

Rak nerki - czynniki ryzyka

Rak nerki zazwyczaj występuje w charakterze złośliwym, jako nowotwór jasnokomórkowy. Stanowi nawet 80 proc. przypadków, a miejsce jego występowania to kora nerki.

Chociaż choroba dotyka najczęściej osoby po 50. roku życia, to nowotwór może rozwinąć się również u młodszych pacjentów, a nawet dzieci.

Za czynniki ryzyka wiązane z rozwojem choroby nowotworowej uznaje się w dużej mierze predyspozycje genetyczne, ale także nadwagę i otyłość, palenie papierosów czy ekspozycję na szkodliwe substancje, takie jak kadm czy azbest.  Występowanie nowotworu nerki częściej potwierdza się także u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze krwi.

Reklama

Wczesne objawy raka nerki

Początkowe objawy mogą przypominać infekcję i nie wzbudzają niepokoju u pacjentów. Może występować stan podgorączkowy lub gorączka oraz nocne poty. Pacjenci odczuwają większe zmęczenie, spadek masy ciała a także pojawiają się obrzęki kończyn dolnych.

Objawy są mylące, ponieważ interpretowane są jako przemęczenie, spadek odporności lub słabsze krążenie krwi, zwłaszcza u osób z nadciśnieniem tętniczym czy nadwagą.

To, co jednak powinno niepokoić, to nawracające infekcje układu moczowego,  które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej.

Objawy wymagające pilnej konsultacji

Wizyta u lekarza jest obowiązkowa w momencie, kiedy pacjent zauważa u siebie krwiomocz. Nawet niewielka ilość krwi w moczu jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej. W przebiegu choroby nowotworowej mogą występować również bóle w podbrzuszu, skrzepy krwi w moczu, zgrubienia wyczuwalne przez powłoki brzuszne. Alarmującym objawem jest utrzymujące się nadciśnienie u pacjentów, którzy wcześniej na nie nie chorowali. U pacjentów chorujących na nowotwór nerki często występują również bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej, jednak objawy bólowe występują w późnym stadium choroby.

Leczenie raka nerki

Leczenie uzależnione jest od tego, w jakim stadium choroba została rozpoznana. U około 25-40 proc. pacjentów nowotwór potwierdzany jest we wczesnym stadium, jednak ponad 30 proc. pacjentów trafia do lekarza wówczas, kiedy ma chorobę pełnoobjawową, wraz z przerzutami do innych narządów.

Do wykrycia raka nerki potrzebne są badania laboratoryjne z krwi, a także badania obrazowe: USG jamy brzusznej czy tomografia komputerowa. Dodatkowo pacjentom wykonuje się RTG klatki piersiowej, by potwierdzić lub wykluczyć przerzuty do płuc.

Chirurgiczne usunięcie guza we wczesnym stadium daje szansę na całkowite wyleczenie choroby. Leczeniem dodatkowym może być radioterapia Dodatkowo u pacjentów z nowotworem nerki można stosować immunoterapię oraz terapie molekularne.

Rokowania w raku nerki

W przypadku nowotworu średniozaawansowanego pacjenci, którzy przeżywają 5 lat od diagnozy stanowią ok. 50 proc. przypadków. U chorych z przerzutami do innych narządów chirurgiczne usunięcie nerki przedłuża życie zaledwie o 4 miesiące. Jak w każdej chorobie nowotworowej, szybka diagnoza i wdrożenie leczenia zwiększa szansę na przeżycie. Im później wykryty rak, tym ryzyko przerzutów (m.in. do płuc, wątroby, kości i mózgu) większe.

CZYTAJ TAKŻE:

Przestrzegaj zaleceń z listy, a znacznie zmniejszysz ryzyko raka. Jest ich 12

Te siedem rzeczy sprzyja zachorowaniom na raka. Onko-dietetyczka przestrzega

Nowotwory o najgorszym rokowaniu. Objawy? Mało specyficzne lub żadne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak nerki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL